اینستگرام تاریانا پرواز @tplvisa شماره تماس واتساپ تلگرام @tarianaparvaz آدرس تاریانا پرواز tarianaparvaz

اقامت دائم اتریش با سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در اتریش و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در اتریش یکی از راه های اخذ اقامت اتریش می باشد که فرد متقاضی به تبع آن می تواند تابعیت اتریش و همچنین پاسپورت اتریش را اخذ نماید. این نکته مهم را باید در نظر گرفت که هر نوع سرمایه گذاری در کشور اتریش موجب اخذ اقامت دائم اتریش نمی شود. آن نوع سرمایه گذاری در کشور اتریش که برای شخص سرمایه گذار آثار اقامتی را در پی داشته باشد میزان سرمایه مشخص و مدت مشخصی را باید داشته باشد. همواره اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری برای افرادی که هم قصد اخذ اقامت اتریش و هم نیت کسب سود و افزایش سرمایه را دارند مطلوب تر و مورد پسند تر است، چرا که هم در یک محیط امن و باثبات مانند کشور اتریش سرمایه خود را افزایش می دهند و کسب درآمد دارند و هم اقامت یکی از بهترین کشورهای دنیا را اخذ نموده اند. از همین روی اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در اتریش بسیار مورد توجه می باشد.

خرید ملک در اتریش، ثبت شرکت، افتتاح فرانچایز و خرید سهام از جمله روش های سرمایه گذاری است که افراد در رابطه با آن سوالات زیادی مطرح می نمایند. اما باید توجه داشته باشید  که این روش های ذکر شده منجر به اخذ اقامت اتریش نمی گردد. شما برای افتتاح فرانچایز در اتریش باید ابتدا به نحوی اقامت اتریش را کسب کنید و سپس اقدام نمایید. ثبت شرکت در اتریش به تنهایی منجر به اقامت نخواهد شد و تحت شرایط خاصی این امر میسر است. در ادامه تمامی این روش ها به صورت کامل بررسی خواهند شد. 

سرمایه گذاری در اتریش و استانداردهای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در اتریش را اگر از نظر علمی بخواهیم مورد نقد و بررسی قرار دهیم بایستی معیارهای مهمی را بررسی نمود. توجه به استانداردهای سرمایه گذاری می تواند امنیت سرمایه گذاری در یک کشور خارجی را تضمین نماید. در ادامه دو مورد از استانداردهای سرمایه گذاری در کشور اتریش مورد بررسی قرار می گیرد.

 • خطر مصادره اموال در اتریش مؤلفه مصادره اموال برای سرمایه گذاران در کشور های خارجی بسیار با اهمیت است. مصادره اموال به این معناست که دولت کشور میزبان امکان سوء استفاده و محروم کردن سرمایه گذاران خارجی را نسبت به سرمایه خود در کشور میزبان داشته باشد و دولت کشور میزبان امکان سلب مالکیت از سرمایه گذاران را داشته باشد. این مؤلفه از عدد یک تا هفت دسته بندی می شود و هرچه رتبه کشورها به عدد یک نزدیک تر باشد از امنیت بالاتری برخوردار است، با توجه به نمودار زیر می توانید در این خصوص در کشور اتریش اطلاعات دقیق تری اخذ نمایید.
 • سرمایه گذاری در اتریش و شاخص های اقتصادی تأثیرگذار
 • سرمایه گذاری در اتریش با در نظر گرفتن شاخص های اقتصادی مهم می تواند مورد مطالعه متقاضیان سرمایه گذاری در یک کشور خارجی قرار بگیرد. دو شاخصه مهم اقتصادی در اتریش در ادامه بررسی شده است.

سرمایه گذاری در اتریش از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در اتریش از طریق خرید ملک یکی از پایدارترین انواع سرمایه گذاری ها در این کشور می باشد. نکته قابل توجه در کشور اتریش این است که طبق معاهده پرشیا که در زمان پهلوی اول منعقد گردید ایرانی ها در کشور اتریش می توانند ملک خریداری نمایند. اما ذکر این مهم لازم می باشد که با خرید ملک در اتریش نمی توان اقامت اتریش را اخذ نمود. سرمایه گذاری در کشور اتریش از طریق خرید ملک از این جهت از امنیت بالایی برخوردار است که کلیه مراحل کار زیر نظر دولت انجام می گردد و از همین روی امکان هیچ گونه سوء استفاده احتمالی در این امر وجود ندارد.

سرمایه گذاری در اتریش از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در اتریش از طریق ثبت شرکت انواع مختلفی دارد. لازم به ذکر است که در کشور اتریش به واسطه ثبت شرکت نمی توان اقامت اتریش را اخذ نمود اما می توان با این نوع سرمایه گذاری در کشور اتریش کسب درآمد نموده و یک تجارت با امنیت بالا را تجربه کرد. در اتریش با توجه به نوع کسب و کاری که قصد سرمایه گذاری در آن را دارید باید یکی از انواع شرکت های زیر را ثبت کنید.

 • شرکت تک مالک که ساده ترین راه شروع کسب و کار در اتریش است.
 • شرکت سهامی با مسئولیت محدود که هم می تواند خصوصی باشد و هم عمومی.
 • شرکت های مشارکتی که مخصوص افرادی است که می خواهند کسب و کار کوچک و متوسط راه اندازی کنند.
 • شعبه شرکت های خارجی که تمایل دارند در اتریش کسب و کار خود را گسترش دهند.

بیشترین نوع شرکتی که در اتریش ثبت می شود، شرکت های مسئولیتی محدود است که به دو شکل خصوصی و دولتی متغیر است.

 • شرکت های مسئولیت محدود خصوصی که باید حداقل یک سهامدار داشته باشند و سهام این نوع شرکت در بورس اوراق بهادار در اتریش ارائه نمی گردد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای این نوع شرکت 35،000 یورو می باشد.
 • شرکت مسئولیت محدود دولتی که به عنوان AG شناخته می شود و حداقل نیاز به یک سهامدار دارد. حداقل 70،000 یورو سرمایه نیاز دارد و سهام این نوع شرکت در بورس اوراق بهادار ارائه می گردد.

همان گونه که عنوان شد به صرف ثبت شرکت در اتریش نمی توانید اقامت اتریش را کسب نمایید اما تحت شرایط خاصی با ثبت شرکت و استخدام در شرکت ها می توان اقامت اتریش را اخذ کرد. در حقیقت این نوع اقامت، اقامت کاری اتریش می باشد و باید یک فرآیند امتیاز بندی را طی کرد تا به اقامت اتریش رسید. این نوع اقامت از زیر شاخه های طرح قرمز – سفید – قرمز می باشد و جهت دریافت آن 70 امتیاز لازم است. در ادامه به امتیازات لازم جهت اخذ ویزای کاری اتریش لازم است به اطلاع شما عزیزان می رسد.

معیار واجد شرایط بودنامتیاز
شرایط و مهارت ویژهحداکثر امتیاز: 40
فراغ التحصیلی از یک موسسه آموزش عالی که حداقل 4 سال گذرانده باشید20
دارابودن مدرک در رشته های ریاضیات، کامپیوتر، علوم طبیعی، تکنولوژی30
کارشناسی ارشد یا دکتری40
حقوق خالص سال گذشته اگر یک جایگاه مدیریتی داشتید یا در شرکت بورس اوراق بهادار کار می کنید و یا در یک شرکت بازرگانی که با اتریش در ارتباط است مشغول به کار هستید و حقوق شما: بین 60000 تا 50000 یورو است بین 70000 تا 60000 یورو است بیشتر از 70000 یورو است20 25 30
فعالیت های پژوهشی و نو آورانه مانند ثبت اختراع و مقاله علمی20
جوایز علمی20
تجربه کاریحداکثر امتیاز: 20 امتیاز
 هر سال سابقه کار2
شش ماه تجربه کار در اتریش10
دانش زبانحداکثر امتیاز: 10 امتیاز
مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A15
مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A2 یا بالاتر10
سنحداکثر امتیاز: 20
تا 35 سال20
تا 40 سال15
تا 45 سال10
تحصیل در اتریشحداکثر امتیاز: 10
گذراندن دوره های دیپلما در اتریش5
گذراندن دوره های لیسانس و فوق لیسانس10
مجموع امتیازات100
حداقل امتیاز مورد نیاز

سرمایه گذاری در اتریش از طریق کارآفرینی

سرمایه گذاری در اتریش از طریق کارآفرینی در اتریش امکان پذیر خواهد بود؛ شخص متقاضی بایستی یک طرح مبتکرانه و نوآورانه در این کشور ارائه نماید و حداقل بایستی 50،000 یورو در این نوع سرمایه گذاری در کشور اتریش سرمایه اولیه تزریق نماید. این نوع سرمایه گذاری در اتریش می تواند منجر به اخذ اقامت شود به شرطی که شخص متقاضی کلیه موارد را رعایت کند. اقامتی که فرد از این روش اخذ می نماید یکی از انواع مختلف طرح قرمز – سفید – قرمز می باشد. لازم به ذکر است که طرح تجاری که ارائه می شود بایستی سازگار با کشور اتریش بوده و خود شخص مدیریت و کنترل اصلی شرکت را در اختیار داشته باشد و بایستی یک پروسه امتیاز بندی را طی کرده و حداقل 50 امتیاز جهت نیل به این مهم اخذ نماید. در جدول زیر به ریز امتیاز بندی این پروسه می پردازیم.

معیار واجد شرایط بودنامتیاز
مدارک تحصیلی و فنی حرفه ایحداکثر امتیاز: 30
مدرک تحصیلی و آموزش های فنی و حرفه ایی و مهارت خاص20
تحصیلات حداقل سه ساله در دانشگاه20
داشتن مدرک کارشناسی/کارشناسی ارشد/دکتری و یا تحصیل/آموزش فنی و حرفه ای در اتریش30
تجربه کاریحداکثر امتیاز: 10
هرسال تجربه کاری2 امتیاز
دانش زبانحداکثر امتیاز: 15
تا سطح A2 زبان آلمانی5
تا سطح B1-B2 زبان آلمانی10
تا سطح B2 زبان انگلیسی10
سطح C1-C2 زبان آلمانی15
امتیازات افزودهحداکثر امتیاز: 30
شواهد سرمایه گذاری حداقل 50000 یورو10
پذیرش کمک های مالی از یک شرکت استارت آپی از کشور اتریش10
سن حداکثر تا 35 سال10
مجموع امتیازات85
حداقل امتیاز مورد نیاز50

جهت اقدام در این نوع سرمایه گذاری در کشور اتریش شخص متقاضی می تواند تقاضای خود را در سفارت اتریش در کشور خود ارائه نموده و مدارک زیر برای شروع کار مورد نیاز است.

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه و یا کارت شناسایی معتبر
 • عکس پرسنلی که مربوط به شش ماه اخیر باشد
 • آدرس دقیق فعلی که نشان دهنده اقامت فرد باشد، مانند اجاره نامه منزل یا سند ملکی
 • مدارک مربوط به بیمه درمانی
 • تمکن مالی مناسب
 • مدرک تحصیلی یا گواهی دوره های فنی و حرفه ایی
 • مدارک اثبات داشتن توانایی خاص مثل گواهی آموزش و سابقه کار
 • قرارداد با یک شرکت استارت آپی در اتریش
 • گواهی که اثبات کند حداقل سه سال در یک موسسه آموزش عالی دوره گذرانده اید و گواهی پایان دوره
 • مدرک تحصیلی
 • گواهی گذراندن دوره های مهارتی و دانشگاهی در اتریش
 • مدارک اثبات تجربه کاری
 • مدرک زبان انگلیسی/آلمانی

به این نکته توجه داشته باشید که گواهی ها و مدارک بایستی یا به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده باشد.

نوع دیگری از سرمایه گذاری در اتریش از طریق کار آفرینی در اتریش وجود دارد که به خود اشتغالی نیز معروف است و از زیر شاخه های اقامت قرمز – سفید – قرمز می باشد. شرایط اخذ اقامت قرمز – سفید – قرمز از طریق خود اشتغالی به ترتیب زیر است.

 • شغل مورد نظر باید حداقل 100،000 یورو سرمایه وارد اتریش نماید.
 • شغل مورد نظر یا بایستی مشاغل زیر مجموعه ای ایجاد کند یا اینکه برخی از مشاغل را پوشش دهد.
 • کسب و کار بایستی در منطقه ای بسیار مهم باشد.
 • متقاضی می تواند در سفارت اتریش در کشور خود اقدام کند و مدارک زیر جهت ثبت درخواست مورد نیاز است.
 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه و یا کارت شناسایی معتبر
 • عکس پرسنلی که مربوط به شش ماه اخیر باشد.
 • آدرس دقیق فعلی که نشان دهنده اقامت فرد باشد مانند اجاره نامه منزل یا سند ملکی
 • مدارک مربوط به بیمه درمانی
 • تمکن مالی مناسب
 • طرح تجاری
 • شواهدی مبنی بر انتقال سرمایه به اتریش
 • مدارک تحصیلی متناسب به نوع کسب و کار

توجه داشته باشید که گواهی ها و مدارک بایستی به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده باشد.

سرمایه گذاری در اتریش از طریق خود حمایتی

سرمایه گذاری در اتریش از طریق خود حمایتی اتریش یا ویزای تمکن مالی اتریش در حقیقت سرمایه گذاری نمی باشد و شخص متقاضی هیچ گونه هزینه ای در این خصوص انجام نمی دهد و اگر مبالغی نیز خرج می شود از هزینه های زندگی فرد است. در اقامت خود حمایتی اتریش شخص کافیست به دولت اتریش نشان دهد که در کشور خود، فرد متمولی بوده و فقط قصد اخذ اقامت اتریش را دارد؛ برای اثبات این ادعا فقط لازم است شخص متقاضی به ازای هر یک از اعضای خانواده مبلغ 22،000 یورو در یک بانک در کشور مبدأ و به حساب خود به مدت معینی بگذارد. علاوه بر این شخص باید قادر به نشان دادن درآمد ماهیانه بین 2،500 تا 3،000 یورو در ماه باشد. لازم به تأکید است که مبلغی که در بانک سپرده می گردد نه بلوکه شده و نه به حساب دولت اتریش می باشد بلکه شخص به حساب خود بایستی این حساب بانکی را داشته باشد. علاوه بر مواردی که ذکر شد داشتن سند های ملکی و تجاری، فیش حقوقی یا گواهی دارا بودن سهام تأثیر به سزایی در مراحل اخذ این اقامت دارد. تنها موردی که شخص بایستی انجام دهد اجاره یک ملک مسکونی جهت اقامت در اتریش است. در ابتدا برای متقاضی یک اقامت یک ساله صادر می شود که این اقامت برای سال بعد نیز به مدت یک سال تمدید می گردد. پس از پایان سال دوم شخص می تواند اقامت سه ساله اتریش را کسب نماید و بعد از پنج سال شخص می تواند تقاضای اقامت دائم اتریش را نماید.

سرمایه گذاری در اتریش و مزایای آن

سرمایه گذاری در اتریش علاوه بر اینکه موجب اخذ اقامت این کشور زیبا می شود دارای مزایای متعدد دیگری به ترتیب زیر نیز می باشد.

 • اخذ اقامت یک کشور اروپایی که عضو شنگن است.
 • امنیت بالای سرمایه گذاری
 • دسترسی به بازار مصرف با عضویت اکثر کشورهای اروپایی
 • تحصیلات رایگان
 • امکان دریافت خدمات درمانی رایگان
 • امکان اخذ وام با نرخ پایین از بانک های این کشور
 • امکان دریافت پاسپورت اتریش که یکی از پاسپورت های قدرتمند دنیا می باشد.
 • امکان همراه داشتن همسر و فزندان زیر 18 سال
 • حمایت های دولت در امر صادرات
 • برخورداری کشور اتریش از زیرساخت های مناسب و پیشرفته
 • اعطای تابعیت دوگانه

کلیه حقوق برای آژانس مسافرتی تاریانا پرواز محفوظ است.