اینستگرام تاریانا پرواز @tplvisa شماره تماس واتساپ تلگرام @tarianaparvaz آدرس تاریانا پرواز tarianaparvaz

آلمان


کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری  است واقع در قاره اروپا. آلمان با جمعیت غالب بر ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا می باشد.  فاصله ایران تا آلمان، از شهر تهران تا شهر برلین برابر با ۳۵۲۳٫۶ کیلومتر و طول پرواز از تهران تا برلین حدود چهار ساعت و نیم است. زبان رسمی این کشور آلمانی است حدود ۹۵٪ مردم این کشور به این زبان گویش می‌کنند. پایتخت آن برلین میباشد.

این کشور از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد.

نظام سیاسی آلمان به صورت جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت می باشد. عملکرد این ایالت ‌ها در برخی مسائل به صورت مستقل است.

هزینه های زندگی در آلمان

 • اجاره و امکانات رفاهی ۲۹۸ یورو
 • غذا و نوشیدنی ۱۶۵ یورو
 • بیمه درمانی، هزینه های پزشکی و دارو ۶۶ یورو
 • تفریح، فرهنگ و ورزش ۶۸ یورو
 • تلفن، اینترنت و تلویزیون ۳۳ یورو
 • لباس و پوشاک ۵۲ یورو

هزینه حمل و نقل در آلمان

بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)۲٫۷۰ €۲٫۳۰-۲٫۹۰
بلیط ماهانه (استفاده معمول)۷۰٫۰۰ €۵۵٫۰۰-۸۱٫۰۰
شروع تاکسی۳٫۵۰ €۳٫۰۰-۴٫۹۵
تاکسی هر ۱ کیلومتر۲٫۰۰ €۱٫۵۰-۲٫۳۰
تاکسی هر ۱ ساعت۳۰٫۰۰ €۲۴٫۰۰-۳۳٫۰۰
بنزین (۱ لیتر)۱٫۳۳ €۱٫۲۰-۱٫۴۱
فولکس واگن گلف ۱،۴ KW Trendline۲۰,۰۰۰٫۰۰ €۱۷,۹۰۰٫۰۰-۲۵,۰۰۰٫۰۰
تویوتا کرولا ۱٫۶ لیتر ۹۷ کیلو وات کمپرسور۱۹,۴۵۶٫۷۳ €۱۵,۲۱۰٫۰۰-۲۵,۰۰۰٫۰۰

کار در آلمان

آلمان به شدت در داشتن نیروی کار با کمبود و پیری روبرو است، از این رو اقدام به جذب نیروی کار ماهر خارجی می نماید و شرایط کار مناسبی را فراهم آورده است. حقوق بالا، مزایای مناسب و امنیت شغلی بالا از جمله دلایل بسیاری از افراد برای مهاجرت کاری به این کشور می باشد. در برخی از صنایع میزان ساعات کاری 35 ساعت در هفته است. درحال حاضر آلمان بازار کار بسیار خوبی به خصوص برای مهندسان دارد و خدماتی که برای کار ارائه می دهد از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است.

مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2020

 • حرفه مهندسی مکانیک و خودرو (مهندس)
 • مکاترونیک، انرژی و الکترونیک (مهندس)
 • مهندسی فلز و جوشکاری
 • تحقیق و توسعه فنی
 • طراحی فنی (طراح طراحی نشده)، ساخت و ساز و ساخت مدل
 • عرضه و دفع
 • علوم کامپیوتری
 • مشاوره فناوری اطلاعات
 • توسعه نرم افزار و برنامه نویس

حقوق در آلمان

بر اساس تحقیق(اداره آمار فدرال آلمان) کارگران در سال 2017 به طور متوسط درآمد ماهیانه 3.771یورو داشتند با اختلاف معناداری بین حقوق مردان 3964 یورو و زنان 3.330 یورو داشتند. داده ها حاکی از این است که حقوق بازنشستگی در سال 2018 افزایش می یابد. افزایش حقوق در آلمان بر اساس اقتصاد آلمان می باشد.  براساس داده ها دستمزد در آلمان در سال 2018 حدود 1.5 درصد افزایش یافته است. در حالیکه حداقل دستمزد آلمان به اکثریت کارگران در سراسر کشور اعمال می شود.

کارهای پر درآمد در آلمان

مدیر اجرایی

وزیر

سرمایه گذاران بانکی

مدیر فروش

مسئول آزمایشگاه

دستیار پزشک

حقوق دان و وکلا

متخصص IT

مهندسی ( عمران ، شیمی، برق ، مکانیک، طراحی سازه،ایمنی، الکترونیک و … )

مشاور (حسابداری، قانون، مدیریتی، آموزش و …)

موسسات کاریابی در آلمان

موسسات و وب سایت های کاریابی می توانند برای یافتن کار در آلمان به شما کمک کنند. در زیر برخی از شناخته شده ترین موسسات کاریابی در آلمان برای ایرانیان معرفی شده است. 

lp.experteer.de

 www.jobvector.de

www.stepstone.de 

www.monster.de/en

hemmersbach.com

تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان تنوع فراوانی در رشته های دوره کارشناسی دارند و تقریباً هر رشته دلخواهی را می توان در دانشگاه ها تحصیل کرد. بسته به دوره ای که در آن ثبت نام می کنید تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی نیز دارای اهمیت می باشد و با ارائه مدارک معتبر بین المللی می توانید مهارت خود در زبان را اثبات نمایید.

محبوب ترین رشته ها

 • علوم مهندسی مکانیک
 • علوم کامپیوتر
 • زیست شناسی
 • اقتصاد
 • علوم زیست محیطی

بهترین دانشگاه های آلمان

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه فرایبورگ

اخذ پاسپورت آلمان

اخذ پاسپورت آلمان از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد است. از طریق این روش ها شما میتوانید بعد از 3 تا 5 سال اقامت دائم آلمان را دریافت کنید و صاحب پاسپورت این کشور شوید. بسیاری از شیوه های مهاجرتی به شکل مستقیم منجر به اخذ پاسپورت آلمان نمی شوند و فرد در ابتدا اقامت و سپس اقامت دائم و پاسپورت آلمان را اخذ می نماید. در شیوه هایی همچون شیوه تحصیلی فرد تنها در صورتی می تواند اقامت دائم و پاسپورت آلمان را اخذ کند که پس از اتمام تحصیلات خود کار پیدا کرده باشد. در شیوه هایی همچون ازدواج نیز لازم است مدتی از ازدواج قانونی فرد با تبعه آلمان گذشته باشد. در کل در هریک از روش های مهاجرتی اصول خاصی برای اخذ پاسپورت آلمان وجود دارد.


ویزای آلمان

انواع ویزای آلمان از لحاظ مدت زمان اقامت

ویزای کوتاه مدت

ویزای بلند مدت

ویزای ترانزیت

انوای ویزای آلمان از نظر هدف سفر

ویزای تحصیلی

ویزای کار

ویزای ازدواج

ویزای توریستی یا گردشگری

ویزای تجاری و نمایشگاهی

انواع ویزا آلمان از لحاظ تعداد دفعات ورود به کشور

1.ویزای یکبار ورود یا سینگل( Single visa):

به ویزایی گفته می شود که شخص در آن تنها یک بار اجازه ورود به کشور مقصد را دارد. و اعتبار آن پس از یکبار ورود و خروج به کشور مقصد از بین می رود.

۲. ویزای دو بار ورود یا دابل( Double visa):

دارنده این ویزا تا تاریخ اتمام اعتبار ویزا دو بار حق ورود و خروج به کشور مقصد را دارد.

۳ .ویزای چند بار ورود یا مالتیپل ( Multiple visa):

دارنده این ویزا تا تاریخ اتمام اعتبار ویزا، به مدت تاریخ اقامت قید شده می تواند به کشور مقصد به صورت نامحدود وارد و از آن خارج شود.

۴ .ویزای ترانزیت فرودگاهی( Airport transit visa):

این ویزا در واقع ویزای تعویض هواپیما است. دارنده این ویزا حق خروج از فرودگاه را ندارد و از ویزا می تواند فقط برای خارج شدن از هواپیما و رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیمای بعدی استفاده کند.


وقت سفارت آلمان

مرحل اخذ ویزای آلمان

اصلی ترین مرحله,مرحله دریافت وقت سفارت آلمان است.که میتوانید به صورت آنلاین وقت سفارت بگیرید.در مرحله اول باید به سایت سفارت جمهوری آلمان بروید و زبان خود را فارسی کنید وبعد از وارد کردن اطلاعات نوبت بگیرید.

روند درخواست ویزای شنگن

قبل از ثبت نام:

 1. تمام مدارک لازم برای درخواستتان را جمع آوری کنید. اطلاعات بیشتر برای مدارک موردنیاز را دراینجا میتوانید پیدا کنید.
 2. پرداخت هزینه ثبت نام جهت درخواست ویزای شنگن.
 3. وقت ملاقاتتان را آنلاین درخواست دهید. لطفا اینجارا کلیک کنید.
 4. برای دیدن وقت خود یا کنسل کردن آن ، یا پرکردن فرم پشتیبانی ، لطفا اینجا را کلیک کنید.
 5. درتاریخ قرار ملاقات به شعبه ویزامتریک مراجعه کنید. برای اطلاعات مربوط به ساعات کاری و آدرس شعبات اینجا را کلیک کنید.

مراحل درخواست:

 • تایید مدارک و انگشت نگاری درشعبه ویزامتریک انجام میگردد. مدارک از آنجا به سفارت فرستاده میشود. اطلاعات بیشتر درمورد انگشت نگاری را در اینجا پیدا کنید.
 • فراموش نکنید از سرویس های ما هم میتوانید استفاده کنید.

کسانی که درخواست ویزای شینگن دارند باید آنلاین قرار ملاقات بگیرند. لطفاً توجه داشته باشید که تاریخ قرار ملاقات شما تا آغاز سفرتان کمتر از 180 روز فاصله داشته باشد.

1) مراحل ثبت نام به قرار زیر میباشد: لطفا جهت درخواست ویزای شنگن، برای هر نفر مبلغ 1900000 ریال به حساب ذکرشده در زیر واریز کنید. می توان برای حداکثر 10 نفر یک وقت گروهی / خانوادگی ثبت کرد. لطفا توجه داشته باشید که مبلغ مربوط به گروه یا خانواده باید یکجا و طی یک فیش واریز گردد.

 • نام شرکت : رهیاب گذرآرتا
 • نام بانک : سامان
 • شماره حساب : 80981027883031
 • شماره کارت : 6219867000010435

2) یک روز کاری پس از واریز وجه، شما میتوانید ثبت نام کنید. برای فیش های نقدی با انتخاب آیتم تراکنش و وارد کردن شماره قرمز مندرج در فیش و تاریخ پرداخت میتوانید ثبت نام کنید. برای ای تی ام یا پرداخت باموبایل ، با واردکردن شماره کارت و تاریخ پرداخت در سایت میتوانید ثبت نام کنید.

3) در مرحله بعد، مشخصات فردی مانند نام ، نام خانوادگی ، شماره کارت شناسایی ، تاریخ تولد ، شماره پاسپورت آدرس ایمیل و شماره تلفن را وارد کنید.

4) بعداز تاییدیه مشخصات فردی، شما میتوانید یک قرار ملاقات را در سیستم تقویمی باتوجه به موجودی انتخاب کنید.

5) بعداز تایید وقت انتخاب شده ، ایمیلی به همان آدرس ایمیلی که مشخص کرده اید ارسال میگردد.

6) شما یک ایمیل یادآوری 2 روز قبل از قرار ملاقات خود دریافت خواهیدکرد.

7) حتماً تمام مدارک خود را در روز قرار ملاقات همراه داشته باشید و مطمئن شوید که فرم کامل و صحیح طبق اطلاعات پرشود.لطفاً فرم عودت وجه را نیز در روز قرار ملاقات با سایر مدارک خود همراه بیاورید. شما میتوانید فرم عودت وجه را از لینک زیر دانلودکنید:https://www.visametric.com/iran/Germany/fa/p/mdark-mord-naz بعد از اینکه اطلاعات شما چک شد مبلغ عودتی به شماره شبائی که داده اید واریز میگردد. این زمان ممکن است 5 روز کاری به طول بیانجامد.

8) این امکان برای شما فراهم شده است که وقت خود را تا 3 روز قبل از روز قرار ملاقات ،یکبار تغییر دهید. همچنین اگر وقت خود را تا 3 روز قبل از روز قرار ملاقات، کنسل کنید مبلغ واریزی پس از پرکردن فرم عودت وجه به حساب شما واریز می‌گردد که این زمان حدود 5 روز کاری به طول می انجامد. اگر قرار ملاقات خود را از دست دهید ، مبلغ 1900000 ریال عودت داده نمیشود و برای وقت جدید شما باید پرداخت مجدد انجام داده و با پرداخت جدید خود دوباره ثبت نام کنید.

9) خدمات بیشتری که میتوانید در روز قرار ملاقات میتوانید استفاده کنید:

 • پرکردن فرم درخواست
 • عکس بیومتریک
 • ارسال پاسپورت با پست
 • فتوکپی ، فکس و پرینت
 • سرویس اطلاع رسانی با اس ام اس ، ایمیل یا تلفن
 • بیمه سلامت سفر
 • وی آی پی سرویس


پیگیری ویزا آلمان

بعداز ارائه مدارک:

 • شما میتوانید درخواستتان را در وبسایت چک کنید، لطفا اینجا را کلیک کنید.
 • وقتی که مراحل به پایان رسید، میتوانید پاسپورت خود را با ارائه کارت شناسائی دریافت کنید. چنانچه درخواست دارید تا پاسپورت خود را با پست برای شما ارسال گردد، لطفا اینجا را کلیک کنید.

طبق قوانین ویزای شنگن، شما از کشوری تقاضای شنگن میکنید که سفر اول شما خواهد بود یا بیشترین اقامت را در این کشور خواهید داشت. چنانچه مقصد اصلی حوزه دیگری از شنگن میباشد باید مدارک خود را به آن حوزه ارائه دهید.

درخواست آنلاین


لطفا فرم آنلاین را با استفاده از دکمه زیر پر و امضا کنید. در زیر اطلاعاتی مربوط به پر کردن فرم ویدکس را پیداکنید.

بعداز اینکه فرم کامل شده را پرینت کردید، لطفا تمام اطلاعات را کنترل کنید. لطفا فراموش نکنید که فرم ها را امضا کنید. سپس این فرم الکترونیک را به همراه سایر مدارک با خود در روز قرار ملاقات به شعبه ویزامتریک بیاورید.

اگر قادر به پرکردن فرم الکترونیکی نیستید ، لطفا از فرم زیر استفاده کنید. توجه داشته باشید ارائه فرم دستی درخواست. باعث تاخیر در مراحل ویزا در ویزامتریک میشود چرا که تمام اطلاعات باید دستی منتقل شود.

شعبه ویزامتریک سرویس پرکردن فرم را ارائه میدهد. متقاضیانی که خواستار این سرویس هستند باید 10 یورو برای هر فرم پرکردن پرداخت کنند. کارمند ویزامتریک تمام اطلاعات داده شده توسط متقاضی را در فرم الکترونیک وارد میکند و پرینت آن راضمیمه سایر مدارک متقاضی میکند . این اطلاعات پایه توسط متقاضی ارائه می گردد.

این سرویس رایگان است . این سرویس تاثیری در کامل کردن مدارک و در نهایت در تصمیم گیری ندارد.مرکز درخواست ویزا هیچ گونه مسئولیتی درقبال درخواست ویزا ندارد. خدمات تکمیل سرویس فقط با متقاضی انجام میشود که شخصا در مرکز درخواست ویزا حضور دارد.


مدارک ویزای آلمان

مدارک لازم اخذ ویزای آلمان

لطفا مدارک زیر را به برگه درخواست روادید خود ضمیمه کنید. لطفا هنگام ارائه درخواست حتما به موارد زیر توجه کنید.

حوزه مسئولیت: لطفا در خواست ویزای خود را نزد نمایندگی خارجی کشوری از حوزه شنگن ارائه دهید که قصد دارید به آن سفر نمائید. در صورتی که قصد دارید به چند کشور حوزه شنگن سفر نمائید، نمایندگی خارجی کشوری از حوزه شنگن مسئول است که مقصد اصلی سفر شما می باشد. مقصد اصلی سفر محلی است که قصد دارید بیشترین زمان را درآنجا حضور داشته باشید و یا محل دلیل و هدف اصلی سفر.

درخواست مجاز:  پذیرش درخواست روادید شنگن در موارد زیر مجاز نمی باشد:

 • درخواست شما ۳ ماه زودتر از آغاز سفری که برنامه ریزی کرده اید ارائه گردد
 • فرم درخواست ویزا کاملا پر و امضاء نشده باشد
 • گذرنامه متقاضی دارای شرایط ذیل نباشد:
  • حداقل ۳ ماه از تاریخ ترک حوزه شنگن اعتبار داشته باشد
  • حداقل ۲ صفحه خالی داشته باشد
  • طی ۱۰ سال گذشته صادر شده باشد
  • امضاء شده باشد
 • عکس ارائه شده توسط متقاضی قدیمی تر از ۱۲ ماه باشد.

 اشتباهات رایج

در عمل شاهد هستیم که در بسیاری موارد اشتباهات مشابه باعث رد/عدم
پذیرش درخواست های روادید می گردند. از این رو و جهت کمک به روند بدون اشکال و روان درخواست روادید، فهرستی از اشتباهاتی ارائه می گردد که می بایست از آنها اجتناب نمود:

o فرم درخواست قدیمی و یا به صورت کامل پر نشده باشد.
o بیمه درمان مسافرتی با طول زمان مسافرت همخوانی ندارد.
o پرینت تراکنش های بانکی به لاتین نباشد.
o بیمه درمانی مسافرتی ارائه نگردد و یا دارای اعتبار در تمام کشورهای شنگن نباشد.
o تاریخ مورد نظر سفر با بلیط/رزرو پرواز و یا بیمه درمانی مسافرتی و یا بازه زمانی دعوتنامه همخوانی نداشته باشد.
o آغاز سفر برنامه ریزی شده زودتر از زمان مورد نیاز برای بررسی درخواست
روادید (۲ هفته)باشد.
o مدرک مسافرتی (گذرنامه) ارائه شده، توسط صاحب آن امضاء نشده باشد.
لطفا مدارک خود را بطور کامل، به ترتیب اعلام شده و و به شکلی که تعیین شده (اصل
مدارک و یا کپی آنها) به باجه تحویل دهید. تمامی کپی ها باید در اندازه A4 تحویل داده شوند. این امر شامل مدارکی که اصل آنها اندازه متفاوتی داشته باشد نیز می شود. هر متقاضی، خود شخص مسئول ارائه مدارک مناسب می باشد. در صورتی که کمبودی در مدارک لازم وجود داشته باشد، این خطر وجود دارد که نتوانیم درخواست شما را بپذیریم و یا مجبور شویم آن را رد کنیم.
ارائه درخواست روادید هیچگونه حق قانونی برای صدور روادید و یا باز پرداخت هزینه های متحمله احتمالی مرتبط با سفر برنامه ریزی شده شما به همراه نخواهد داشت.
پس از ارائه درخواست، به دلایل فنی روند رسیدگی، امکان ارائه مدارک دیگری وجود ندارد.
اما در موارد خاص ممکن است تلفنی از شما درخواست گردد، مدارک دیگری نیز ارائه نمائید.
لطفا توجه داشته باشید که در صورت ارائه مدارک جعلی و یا مخدوش از سوی شما، از صدور روادید برای شما خود داری خواهد شد و کلیه کشورهای حوزه شنگن از صدور روادیدبرای شما برای مدتی طولانی خودداری خواهند نمود.
برای سفرهای ترانزیت لطفا به برگه راهنمای مربوطه توجه فرمایید.
نکاتی برای “افراد پرسفر”در صورتی که در مدت ۵۹ ماه قبل از وقت تعیین شده، درخواست روادید شنگن ارائه نموده باشید وطی آن اثر انگشت شما دریافت شده باشد، نیازی به حضور شخص شما جهت ارائه درخواست وجود نخواهد داشت. وقت سفارت می بایست به نام شما گرفته شود، سپس شخصی به وکالت از طرف شما
می تواند درخواست را ارائه نماید. به این منظور، شخص وکیل می بایست در روز ارائه درخواست،تمام مدارک مورد نیاز، گذرنامه شما و وکالتنامه ای به امضای شما، به همراه داشته باشد و ارائه نماید. نمونه چنین وکالتنامه ای را می توانید در انتهای این برگه راهنما ملاحظه نمائید. لطفا توجه داشته باشید که برای درخواست روادید افراد پر سفر نیز بررسی مجاز بودن درخواست که در بالا توضیح داده شده است،ضروری می باشد.

 مدارک لازم

الف( مدارک عمومی) هنگام درخواست روادید همواره باید مدارک ذیل به باجه روادید ارائه گردند.
– اصل گذرنامه که حداقل دارای دو صفحه خالی باشد و کپی صفحه مشخصات گذرنامه،
– فرم درخواست روادید بصورت کامل تکمیل و امضاء شده با عکس (قدیمی تر از یک سال نباشد، پس زمینه سفید؛ 3.5 میلی متر در 4.5 میلی متر)؛
– تذکر توجیهی تکمیل و امضاء شده (که در صفحه آخر درخواست قرار دارد)؛
– مدرک دال بر وجود بیمه مسافرتی مکفی (رجوع شود به بخش پرسش های متداول
www.teheran.diplo.de ) به همراه کپی؛
– کپی تمام روادیدهای متقاضی در پنج سال گذشته به همراه مهرهای مربوطه

 ب) فهرست اسنادی که متقاضیان روادید در ایران باید ارائه نمایند

1) مدارکی که کلیه متقاضیان می بایست ارائه نمایند:

الف) تائیدیه سفر:
– بلیط هواپیما ویا رزرو پرواز

ب) مدارکی در خصوص محل اقامت و تأمین هزینه های زندگی در طول سفر  در کشورهای عضو شنگن.

– رزرو هتل
– تأییدیه محل اقامت و یا تائیدیه تقبل هزینه ها توسط دعوت کننده/اعزام کننده و یا شخص حقیقی از طریق ارائه اصل و کپی دعوتنامه رسمی (تعهدنامه)دعوت کننده و یا شخص ثالث که در زمان ارائه درخواست قدیمی تر از شش ماه نباشد (رجوع شود به پرسش های متداول) .
– پرینت تراکنش های بانکی سه ماه گذشته حساب بانکی نزد بانک ایرانی به حروف لاتین (نسخه اصل به همراه مهر بانک) .
– مدارک دیگری مبنی بر تمکن مالی برای تأمین هزینه در طول سفر(کارتهای اعتباری بین المللی، چک مسافرتی و غیره)

ج) مدارکی مبنی بر ثبات اقتصادی اجتماعی که بر اساس آن بتوان قضاوت کرد، که آیا متقاضی قصد دارد خاک کشورهای عضو شنگن را پیش از اتمام روادید درخواستی ترک نماید یا خیر!

– کلیه متقاضیان پرینت تراکنش های بانکی سه ماه گذشته حساب بانکی نزد بانک ایرانی به حروف لاتین و سند ملک در ایران، در صورت وجود؛ پرینت تراکنش هایی که در نزدیکی تاریخ ارائه درخواست افزایش شدید موجودی را نشان دهند، در صورت عدم توضیح قانع کننده در خصوص منبع پول، نشانه وابستگی اقتصادی محسوب نمی شود، زیرا فرض بر این خواهد بود که این افزایش ناگهانی، تنها مربوط به وام می باشد.

کلیه متقاضیان: شناسنامه مدرک شناسایی جهت نشان دادن وابستگی خانوادگی.

کارمندان دولتی: گواهی انتساب به خدمت و یا گواهی کار و آخرین فیش حقوقی؛

کارمند/کارگر: گواهی کار و یا آخرین قرارداد کار به همراه فیش های حقوقی سه ماه گذشته،گواهی بیمه تأمین اجتماعی و خدمات درمانی و یا مدارک مشابه و یا در صورت عدم وجود،گواهی کارفرما؛

کارآفرینان: گواهی ثبت شرکت یا فعالیت (به عنوان مثال پروانه کسب و یا گواهی اداره ثبت شرکتها)و گواهی عضویت در بیمه تأمین اجتماعی، خدمات درمانی و یامدرک مشابه؛

– مدیران و یا سهامداران شرکت های ایرانی: معرفی نامه امضاء شده توسط نماینده رسمی جهت تائید سمت درخواست کننده، گواهی ثبت شرکت در ایران (به طور مثال آگهی روزنامه رسمی)؛
گواهی تائید سمت، چنانچه در آگهی رسمی درج نشده باشد؛

هنرمندان: گواهی عضویت در یک انجمن هنری (به طور مثال انجمن سینما، عکاسان و غیره)و یا مدرکی مبنی بر انجام فعالیت هنری (نمایشگاه، فستیوال و غیره) و گواهی بیمه تأمین اجتماعی و خدمات درمانی و یا مدرک مشابه؛

بازنشستگان: گواهی دریافت حقوق بازنشستگی؛

– دانش آموزان / دانشجویان و افرادی که به سن قانونی نرسیده اند: گواهی موقعیت اجتماعی و یا شغلی والدین و در صورت وجود، گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه و یا کارت دانشجویی؛

بیکاران: گواهی موقعیت اقتصادی اجتماعی به طور مثال گواهی ازدواج، شناسنامه یا شجره نامه، اسناد ملکی.

۲ ) مدارک مرتبط با دلیل و هدف سفر:
الف)سفرهای تجاری :

– دعوتنامه از طرف شرکتی که در کشور مقصد عضو شنگن واقع شده است، با ذکر دلیل سفر و تاریخ سفر و همچنین مدارکی مبنی بر اثبات رابطه تجاری قراردادها، صورتحساب ها، مکاتبات، مدارک واردات و غیره.

ب) سفرهای کاری :

– یادداشت و یا حکم مأموریت: نام و نام خانوادگی شخصی (یا اشخاصی)که به ماموریت می رود، سمت رسمی، دلیل سفر، تاریخ سفر کاری، گواهی تأمین مالی سفر کاری توسط اداره اعزام کننده و دعوتنامه اداره دعوت کننده در کشور مقصد عضو شنگن .

ج) سفرهای شخصی / دیدار از خانواده :

– دعوتنامه رسمی خانواده میزبان به شکل تعهدنامه ( Verpflichtungserklärung ) که در زمان ارائه درخواست، قدیمی تر از ۶ ماه نباشد.

– در مورد دیدارهای خانوادگی: مدارکی برای اثبات روابط خانوادگی(به طور مثال شناسنامه مدرکی که روابط خانوادگی را نشان دهد).

د) مسابقات ورزشی :

– دعوتنامه برگزارکننده مسابقات در یکی از کشورهای عضو شنگن؛
– نامه فدراسیون ورزشی مربوطه در ایران.

ه)نمایشگاه ها :

بازدید کننده: اصل بلیط ورودی نمایشگاه یا بلیط الکترونیکی به همراه کپی و یا اصل دعوتنامه برگزار کننده نمایشگاه در یکی از کشورهای عضو شنگن یا از طرف نماینده ایرانی نمایشگاه مربوطه به همراه کپی و همچنین مدارکی که ارتباط شما را با نمایشگاه نشان می دهد (معمولا این مدارک می توانند گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه، گواهی کار و یا پروانه کسب باشد ) ؛
غرفه دار: رسید پرداخت هزینه های غرفه و تأییدیه برگزار کننده نمایشگاه و یا نماینده محلی نمایشگاه حاوی نام و مشخصات درخواست کننده (چنانچه درخواست کنندگان، کارمندان شرکت غرفه دار باشند ).

و) فعالیت های گردشگری :

– مسیر سفر (به طور مثال بلیط ها و یا تأییدیه رزرو سفرهای برنامه ریزی شده)؛
– تاییدیه رزرو هتل و یا مدارک دیگر برای اسکان در کل زمان سفر.

ز) سفر جهت شرکت در کنگره و سمینار:

– اصل و کپی تأییدیه ثبت نام و رزومه. همچنین مدارکی که ارتباط شما را با این مراسم نشان می دهد (معمولا این مدارک می توانند گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه، گواهی کار و یا پروانه کسب باشد) ؛

ح) سفر به قصد درمان بیماری:

– ارائه اصل گواهی بیمارستان معالج آلمانی (که در آن مدت درمان و اقدامات پزشکی مربوطه ذکرشده ) ؛

ط) سفر به عنوان همراه بیمار :

– اصل گواهی بیمارستان معالج آلمانی که در آن نام همراه، ضرورت همراهی و مدت درمان ذکر شده باشد؛

۳)اتباع غیر ایرانی ساکن ایران:

– مجوز اقامت ایران که پس از اتمام اعتبار روادید مورد درخواست هنوز حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد.

۴ ) افراد زیر سن قانونی:

– رضایتنامه دارنده حق حضانت و یا قیم، در صورتی که خردسال به تنهایی و یا به همراه تنها یکی از والدین سفر کند .
– در صورتی که کودکان محصل، خارج از زمان تعطیلات مدارس ایران سفر کنند، باید موافقت و اجازه کتبی مدرسه ارائه شود؛

۵ ) مدارکی که برخی مقامات و یا افراد خاص می بایست ارائه نمایند:

– اعضای دولت، مجلس یا دیگر نهادهای حکومتی: یادداشت رسمی، حکم خدمت یا گواهی کار و یا مدرک رسمی دیگر؛
– کارمندان سفارت، کنسولگری یا نمایندگی سازمان ملل یا کمیته های رسمی کشورهای عضو اتحادیه اروپا: حکم خدمت یا گواهی کار از طرف کارفرما؛
دفتر اسناد رسمی: حکم انتصاب یا گواهی کار؛
– اعضای اتحادیه ها و کانون های تخصصی (پزشکان، جراحان، دندان پزشکان، داروسازان، وکلای حقوقی، معماران و اعضای خانواده آنها): گواهی اتحادیه تخصصی
– قضات: حکم انتصاب یا گواهی کار از طرف وزارت دادگستری؛
– کارمندان رده بالای دولتی: یادداشت رسمی یا حکم انتصاب نهاد مربوطه؛
– پرسنل دانشگاهی (پرسنل علمی، اساتید، مدرسان، مدیران، رؤسای دانشکده ها، رؤسای دانشگاه ها): حکم انتصاب یا گواهی کار از طرف دانشگاه؛
– پرسنل ارتش، نیروی انتظامی و دیگر نهادهای نظامی: یادداشت رسمی، حکم انتصاب یا گواهی کار از طرف اداره مسئول؛
– روزنامه نگاران: کارت خبر نگاری، گواهی کار در انتشارات و یا رسانه مربوطه
– ورزشکاران: گواهی از فدراسیون ورزشی ایرانی با اعلام تاریخ عضویت و رده ورزشی (به عنوان مثال حرفه ای/آماتور)  و مدارکی مبنی بر شرکت در مسابقات رسمی ملی و یا بین المللی؛ در مورد اعضای تیم های ملی تأییدیه کمیته ملی المپیک؛
وکالت جهت ارائه درخواست روادید برای افراد پر سفر

فرم درخواست ویزای شنگن – فرم آلمانی / فارسی

راهنمای کاربر فرم آنلاین (videx)

فرم درخواست آنلاین (videx)

دانلود مدارک ویزای آلمان

نکته مهم :

توجه داشته باشید باید فرم درخواست ویزا را دقیق و کامل پر شود میتوانید طرز نوشتن صحیح درخواست فرم ویزا شنگن (در این قسمت کلیک کرده و بخوانید) بخوانید تا به اشتباه ریجکت و یا بخاطر نقص اطاعات سه ماه بلوکه نشوید و نتوانید درخواست ویزا بدهد.


هزینه ویزا آلمان

هزینه ویزا (به صورت نقدی یورو) 0-6 سال 6 -12 سال بالای 12 سال
برای شهروندان ایرانی 0 یورو 40 یورو 80 یورو
برای شهروندان سایر کشورها 0 یورو 40 یورو 60 یورو
*سایرین 0 یورو 35 یورو 35 یورو

سایرین: شهروندان آلبانی، آذربایجان، ارمنستان، بوسنی، گرجستان، کیپ ورد، مقدونیه، مولداوی، مونته نگرو، روسیه، صربستان، اوکراین


هزینه هماهنگی ویزامتریک ( به صورت نقدی )
24.5 یورو
هزینه خدمات VIP ( ریال به صورت نقدی )
75 یورو

کلیه حقوق برای آژانس مسافرتی تاریانا پرواز محفوظ است.