اینستگرام تاریانا پرواز @tplvisa شماره تماس واتساپ تلگرام @tarianaparvaz آدرس تاریانا پرواز tarianaparvaz

کشور اسلووانی

جمهوری اسلوونی : کشوری است در جنوب اروپای مرکزی . پایتخت و بزرگ ‌ترین شهر آن لیوبلیانا است . جمعیت این کشور دو میلیون و شصت هزار نفر است . واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن اسلوونیایی است . اسلوونی از اعضای اتحادیه اروپا و سازمان ناتو است .
مساحت این کشور ۲۰،۲۷۳ کیلومتر مربع (۷۸۲۷ مایل مربع) است . اسلوونی از سوی غرب با ایتالیا ، از شمال با اتریش ، از جنوب و جنوب شرقی با کرواسی و از سمت شمال شرق با مجارستان هم‌ مرز است . اسلوونی یک جمهوری پارلمانی است و از اقتصاد و وضعیت اجتماعی پیشرفته‌ای برخوردار است . ۶۱ درصد از مردم اسلوونی مسیحی و بقیه بی‌دین یا پیرو دیگر ادیان هستند .
این کشور تا سال ۱۹۹۱ جزئی از کشور یوگسلاوی بود و پس از آن تاریخ مستقل گردید . اسلوونی شمالی‌ترین بخش جمهوری فدراتیو یوگسلاوی سابق بوده ‌است و در سال ۱۹۹۱ و پس از یک درگیری مختصر نظامی با صربستان ، استقلال خود را اعلام کرد . این جمهوری ، همواره پل ارتباطی شبه‌ جزیرهٔ بالکان با مرکز و غرب اروپا بوده ‌است . بخش زیادی از این کشور ، کوهستانی است و اکثر جمعیتش ، در شهر لیوبلیانا و حومهٔ آن زندگی می‌کنند .

هزینه های زندگی در اسلووانی

هزینه ی خورد و خوراک در اسلوونی

هزینه ی مواد غذایی در این کشور به این گونه می باشد که قیمت برای تهیه ی هر کیلو گوشت تقریبا ۵ یورو و قیمت هر کیلو برنج در حدود ۱ یورو است که باز هم این هزینه ها بستگی به نوع برنج و گوشتی که استفاده می کنید، دارد.

به طور کلی هزینه زندگی در اسلوونی همانند دیگر کشورها بستگی به نحوه ی زندگی افراد دارد در صورتی که فرد یک شیوه ی پر خرج برای زندگی خود داشته باشد و بخواهد در یک خانه ای عالی با امکاناتی بسیار خوب و در یک شهر معروف در کشور اسلوونی زندگی کند می بایست هزینه ای بیشتر از یک زندگی معمولی پرداخت کند.

هزینه حمل ونقل

 تاکسی تا یک ساعت انتظار2.5 € (یورو)
 تاکسی1.5 € (یورو)
تاکسی تا یک کیلومتر7 ¢ (سنت)
وسایل نقلیه عمومی، بلیط 1 نفره1.5 € (یورو)
وسایل نقلیه عمومی، بلیط 2 نفره2 € (یورو)


هزینه مسکن در اسلووانی

افرادی که به فکر هزینه خانه در کشور اسلوونی هستند، شایان ذکر است که یک خانه ساده از 50 الی 100 € (یورو) تا 200 و 56 € (یورو) در ماه هزینه دارد. این نوع خانه ها فقط دارای امکاناتی مانند دستشویی، حمام و آشپزخانه می باشند. اگر به دنبال خانه های بهتر هستید، طبیعتا باید بیشتر هزینه کنید. در کشور اوکراین، خانه های 50 متری با امکانات ساده (مبله)، از 510 € (یورو) به بالا هزینه دارند. همچنین خانه های 50 متری که مبله هستند اما دارای امکانات ویژه و بیشتری می باشند، از 600 تا 800 € (یورو) به بالا هزینه دارند.

کار در کشور اسلووانی

نرخ بیکاری در کشور اسلوونی در حدود 6.30 درصد اعلام شده است این رقم به نسبت سایر کشورها بالاتر است اما مبرهن است که به نسبت سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته و در سال های آینده این نرخ بهبود بیشتری خواهد داشت. تعداد افراد شاغل در کشور اسلوونی بیش از 888111.00 نفر اعلام شده اند و مشخص است که هنوز نیاز به ایجاد شغل بیشتر در این کشور خواهد بود. نرخ بیکاری بلند مدت در کشور اسلوونی در حدود 5.70 درصد بوده است که امروزه این نرخ در وضعیت 1.60 درصد دیده می شود. نرخ بیکاری برای جوانان در کشور اسلوونی نیز در حدود 6.60 درصد است. وضعیت هزینه های کار در کشور اسلوونی بر اساس نقاط شاخص در حدود 113.30 اعلام شده است. در این کشور تعداد پست های خالی شغلی نیز 24 درصد رشد داشته است.

میانگین حقوق در اسلووانی

کارگران در اسلوونی ماهانه چقدر درآمد دارند؟ بر اساس آخرین آمارهای سال 2020، میانگین حقوق ماهیانه کار در اسلوونی در حدود 6390€ (یورو) می باشد. اما حداقل حقوق ماهانه کارگران در اسلوونی حدودا 860€ (یورو) و حداکثر حقوق دریافتی مشاغل در اسلوونی تا حدود 28300€ (یورو) می باشد. به هر حال اگر ما این رنج درآمدی اسلوونی را با کشورهای همسایه خود مقایسه کنیم متوجه این نکته مهم می شویم که حقوق ماهیانه کار در اسلوونی حدودا دو برابر کشورهای ایتالیا، مجارستان، اتریش و کرواسی می باشد

تحصیل در اسلوونی

کسانی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اسلوونی هستند باید آخرین مدرک تحصیلی خود که شامل پیش دانشگاهی و دیپلم می باشد را بعد از ترجمه به دانشگاه مورد نظر خود فرستاده و پس از اخذ پذیرش اقدام به دریافت ویزا نمایند، طول تحصیل مقطع کارشناسی در اسلوونی ۴ تا ۴٫۵ سال می باشد. در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز به همین منوال می باشد با این تفاوت که معدل دوره  کارشناسی برای پذیرش  در دوره کارشناسی ارشد تاثیر زیادی دارد و طول تحصیل نیز ۲ تا ۳ سال می باشد، و هم چنین در بعضی رشته ها در مقطع دکترا نیاز به نمره زبان می باشد که طول تحصیل در مقطع دکترا ۴ تا ۶ سال می باشد. تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز به زبان انگلیسی و اسلوونیایی در این کشور مهیا می باشد.

زبان تحصیل در دانشگاههای اسلوونی

در کشور اسلوونی همانند بسیاری از کشور های دیگر تحصیلات دانشگاهها در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری انجام می پذیرد. دوره کارشناسی در کشور اسلوونی بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد.

در اکثر دانشگاههای کشور اسلوونی در مقطع کارشناسی دروس به زبان انگلیسی ارائه می گردد و تنها در برخی از رشته های خاص مانند رشته های مدیریت زبان تدریس، انگلیسی است. در مقطع کارشناسی ارشد در اسلوونی زبان تحصیل، انگلیسی می باشد و از شروط ورود دانشجو به دانشگاه، ارائه مدرک آیلتس زبان می باشد. دوره کارشناسی ارشد در اسلوونی ۲ سال به طول می انجامد.

دوره دکتری در دانشگاههای اسلوونی یک دوره ۲ تا ۴ ساله است که در طول این مدت دروس به زبان انگلیسی ارائه می گردد. در این مقطع تحصیلی نیز، ارائه مدرک آیلتس زبان از شروط پذیرش دانشجو در بهترین دانشگا های اسلوونی می باشد. ارائه آموزش در دانشگاههای اسلوونی به زبان انگلیسی از دلایل مهم جذب دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا برای تحصیل در این کشور می باشد.

بهترین دانشگاه های اسلووانی

دانشگاه لیوبلیانا اسلوونی

دانشگاه ماری بور اسلوونی

دانشگاه پریمورسکا اسلوونی

دانشگاه Nova Gorica اسلوونی

دانشگاه بیلد اسلوونی

پاسپورت اسلوونی و اعتبار آن

پاسپورت اسلوونی از این منظر می تواند جای بحث و بررسی داشته باشد که پاسپورت این کشور یکی از پاسپورت های قدرتمند دنیا می باشد. افرادی که پاسپورت این کشور را اخذ نمایند به 161 کشور می توانند مسافرت داشته باشند. از این 161 کشور به 122 کشور بدون نیاز به ویزا می توانند رفت و آمد داشته، برای 39 کشور نیاز به ویزای فرودگاهی دارند و برای 37 کشور دیگر باید ویزا اخذ نمایند. رنکینگ پاسپورت اسلوونی 7 می باشد.

اخذ پاسپورت اسلووانی از طریق کار

اقامت کاری اسلوونی برای یک سال صادر می شود و قابل تمدید می باشد اگر بواسطه کار کردن در اسلوونی قصد اخذ پاسپورت اسلوونی را دارید، باید در ابتدا به مدت 5 سال در این کشور اقامت کاری داشته باشید و  پس از آن می توانید اقامت دائم اسلوونی را به دست آوردید. بعد از گذشت 5 سال بعد از اخذ اقامت دائم می توانید پاسپورت اسلوونی را  اخذ نمایید. در صورتی که بتوانید مجوز کار کارت آبی اسلوونی را دریافت نمایید، در صورتی که 2 سال کامل در این کشور حضور داشته باشید می توانید اقامت دائم اسلوونی  را اخذ نمایید.

اخذ پاسپورت اسلووانی از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در اسلوونی به دو صورت امکان پذیر می باشد که به واسطه این سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت و پاسپورت اسلوونی می شود.

  • سرمایه گذاری در اسلوونی با سرمایه ثابت 50000 یورو.
  • این مدل سرمایه گذاری باید شرکتی که ثبت می شود حداقل سرمایه اولیه 50000 یورویی شروع به کار کند و در این روش ظرف مدت 3 ماه اقامت صادر می گردد. این سرمایه گذاری در قسمت های صنعت، خدمات استراتژیک، تحقیق و توسعه و فن آوری های سبز امکان پذیر می باشد. از این نوع سرمایه گذاری به شخص و خانواده وی اقامت اعطا می گردد.
  • سرمایه گذاری در اسلوونی با گردش مالی 10000 یورو
  • در این نوع سرمایه گذاری شرکت باید فعال بوده و برای مدت 6 ماه گردش مالی ماهیانه 10000 یورو بایستی داشته باشد. اخذ اقامت اسلوونی در این روش کمی طولانی می باشد و ممکن است بین 8 تا 9 ماه زمان نیاز داشته باشد.

پاسپورت اسلوونی از طریق تحصیل

پاسپورت اسلوونی از طریق تحصیل در این کشور را به صورت مستقیم نمی توان اخذ کرد یعنی اینکه به صرف تحصیل کردن در این کشور پاسپورت برای شما صادر نمی شود. اما اگر پس از تحصیل کار پیدا کنید و مشغول به کار شوید می توانید بعد از 5 سال اقامت دائم اسلوونی و بعد از آن تابعیت و پاسپورت اسلوونی را اخذ نمایید.

پاسپورت اسلوونی از طرق ازدواج

 اخذ پاسپورت اسلوونی از طریق ازدواج امکان پذیر می باشد و بدین صورت است که هرگاه فردی با یک تبعه اسلوونی ازدواج نماید در ابتدا یک اقامت موقت به وی اعطا می گردد و تا 2 الی 3 سال این اقامت موقت ادامه خواهد داشت. در صورتی که در این مدت این ازدواج به جدایی بیانجامد این اقامت موقت باطل شده و شخص باید خاک اسلوونی را ترک کند. اما بعد از 2 الی 3 سال اقامت موقت و اثبات این نکته که شخص دارای درآمد ثابت بوده و توان پرداخت هزینه های زندگی خود را دارد، می توان اقامت دائم و پاسپورت این کشور را اخذ نمود. 


انواع ویزا اسلووانی

ویزا تجاری اسلووانی

ویزا توریستی اسلووانی

ویزا تحصیلی اسلووانی

ویزا کاری اسلووانی


وقت سفارت اسلووانی

وقت سفارت اسلوونی

وقت سفارت اسلوونی، توسط شرکت کارگزاری VFSGlobal انجام می‌شود. با توجه به اینکه کشور اسلوونی در ایران سفارتخانه ندارد، شما برای درخواست ویزای این کشور باید به ترکیه مراجعه کنید. حدودا ۳۰ روز پس از ارائه درخواست وقت سفارت اسلوونی، می‌توانید در دفتر کارگزاری ویزای این کشور در ترکیه مراجعه کنید. برای انگشت نگاری و تحویل مدارک ویزای اسلوونی باید به شهرهای آنکارا، استانبول، ازمیر و آنتالیا مراجعه کنید.


پیگیری سفارت اسلووانی

مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزای اسلوونی

حدودا ۱۴ تا ۲۱ روز کاری بعد از ارسال درخواست، جواب ویزا برای شما صادر می‌شود. برای دریافت جواب ویزا لزومی به مراجعه حضوری نیست و می‌توانید برای دریافت جواب، از خدمات پستی VFSGlobal استفاده کنید.


مدارک ویزای اسلووانی

چک لیست توریستی اسلوونی

1.فرم پر شده درخواست ویزا

2.پاسپورت با حداقل 3 ماه اعتبار از تاریخ خروج از حوزه شنگن

3.عکس 3.5 در 4.5 که 70 الی 80 درصد از صورت داخل عکس باشد

4.بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30.000هزار یورو  

5.جزئیات برنامه سفر

6.بلیط رفت و برگشت

7.پرینت سه ماهه بانکی به همراه نامه تمکن مالی

8.مدارک شغلی:

الف)کارمندان: گواهی شغلی که سمت , حقوق, هدف سفر, اجازه مرخصی و تاریخ استخدام قید شده باشد و باید به همراه فیش حقوقی 3 ماهه گذشته و گواهی سابقه بیمه باشد.

ب)مدیران و سهام داران شرکت:

روزنامه رسمی + گواهی ثبت شرکت و معرفی نامه از شرکت یا جواز کسب

ج)هنرمندان:

ارائه گواهی عضویت در سازمان ها, ارگان های هنری به همراه گواهی بیمه تامین اجتماعی

د) بازنشستگان:

ارائه گواهی بازنشستگی به همراه فیش حقوقی

پ) دانش آموزان و دانشجویان:

گواهی تحصیلی و گواهی ثبت نام در سال تحصیلی آینده

9.مدارک تایید شده محل اقامت مانند تایید رزرو هتل

10.شناسنامه

11.هزینه ویزا به مبلغ 80 یورو

چک لیست تجاری اسلوانی

1.فرم پر شده درخواست ویزا

 2.پاسپورت با حداقل 3 ماه اعتبار از تاریخ خروج از حوزه شنگن

3.عکس 3.5 در 4.5 که 70 الی 80 درصد از صورت داخل عکس باشد

4.بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30.000هزار یورو  

5.جزئیات برنامه سفر

6.بلیط رفت و برگشت

7.پرینت سه ماهه بانکی به همراه نامه تمکن مالی

8 .نامه گارانتی که توسط شرکت تجاری در اسلوانی نوشته شده و در آن
هدف از دیدار و تاریخ قید شده باشد که باید به همراه مدارک تجاری مثل
فاکتور و قرارداد ارائه شود.
9 .معرفی نامه از شرکت

10.مدارک شغلی:

الف)کارمندان: گواهی شغلی که سمت , حقوق, هدف سفر, اجازه مرخصی و تاریخ استخدام قید شده باشد و باید به همراه فیش حقوقی 3 ماهه گذشته و گواهی سابقه بیمه باشد.

ب)مدیران و سهام داران شرکت:

روزنامه رسمی + گواهی ثبت شرکت و معرفی نامه از شرکت یا جواز کسب

ج)هنرمندان:

ارائه گواهی عضویت در سازمان ها, ارگان های هنری به همراه گواهی بیمه تامین اجتماعی

د) بازنشستگان:

ارائه گواهی بازنشستگی به همراه فیش حقوقی

پ) دانش آموزان و دانشجویان:

گواهی تحصیلی و گواهی ثبت نام در سال تحصیلی آینده

11.مدارک تایید شده محل اقامت مانند تایید رزرو هتل

12.شناسنامه

13.هزینه ویزا به مبلغ 80 یورو

دانلود مدارک


هزینه ویزا اسلووانی

هزینه های ویزا

انواع ویزامبلع به یورو
ویزای شنگن، تعرفه معمولی۸۰
ویزای شنگن، تعرفه پایین: (برای افراد بین ۶ تا ۱۲ سال)۳۵
ویزای شنگن، تعرفه پایین: افراد مشمول تسهیلات ویزایی شهروندان بوسنی- هرزگوین*، گرجستان،کوزوو، مقدونیه*،
مولداوی، مونته نگرو*، روسیه، صربستان*، اوکراین، شهروندان ارمنستان* و آذربایجان بالای ۱۲ سال  
۳۵
ویزای کارائیب (حداکثر ۳۰ روز)۸۰

توجه:هزینه ها ثابت نیست و ممکن است قابل تغییر باشد

  • اشتراک گذاری:
کلیه حقوق برای آژانس مسافرتی تاریانا پرواز محفوظ است.