اینستگرام تاریانا پرواز @tplvisa شماره تماس واتساپ تلگرام @tarianaparvaz آدرس تاریانا پرواز tarianaparvaz

کشور سوئد

کشور سوئد در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است، از این رو این کشور جزء سردترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. این کشور در همسایگی نروژ، فنلاند، خلیج بوتنی، دریای بالتیک و دانمارک قرار دارد. مساحت کشور سوئد 450.295 کیلومتر مربع است، که نیمی از این مساحت را جنگل پوشانده است به همین دلیل از نظر زیبایی، بی نظیر است. سوئد چهارمین کشور بزرگ در اروپا به شمار می‌رود.زبان سوئدی زبان رسمی این کشور است، اما با این وجود بخشی از مردم شمال سوئد به زبان سامی صحبت می‌کنند. واحد پول در این کشور کرون اعلام شده است.پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور استکهلم است.

سیاست کشور سوئد

کشور سوئد براساس پادشاهی مشروطه با نظام پارلمانی و دموکراسی اداره می‌شود. پادشاه رئیس حکومت محسوب می‌شود اما بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و در حال حاضر کارل گوستاو شانزدهم پادشاه این کشور است. قدرت اجرایی در کشور توسط هیئت دولت اعمال می‌شود و نخست وزیر در راس این دولت قرار دارد. اما قانون گذاری به پارلمان و دولت محول شده است.

سوئد دارای نظام دموکراتیک پارلمانی است یعنی تمام قدرت حکومت ناشی از مردم است و سه سطح ملی , منطقه ای و محلی را شامل میشود.

هزینه های زندگی در سوئد

مواد غذاییهزینه ها (کرون)میانگین هزینه ها
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت10085 تا 130
یک وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط600450 تا 8000
یک وعده عصرانه در مک دونالد7569 تا 85
یک فنجان کاپوچینو34.6328 تا 40
یک نوشابه کوکاکولا یا پپسی18.3810 تا 30
یک بطری آب16.6610 تا 25
یک بسته شیر10.759 تا 13
یک قرص نان21.2015 تا 26
یک کیلوگرم برنج23.9015 تا 35
12 عدد تخم مرغ26.9520 تا 34
یک کیلوگرم پنیر محلی84.6265 تا 120
یک کیلوگرم مرغ91.9860 تا 120
یک کیلو گوشت قرمز142.30800 تا 209
یک کیلو سیب23.7915 تا 30
یک کیلو موز20.9516.90 تا 25
یک کیلو پرتقال22.4416 تا 30
یک کیلو گوجه27.1620 تا 39
یک کیلو پیاز10.377 تا 15
یک بطری آب یک و نیم لیتری13.2010 تا 20

هزینه مسکن در سوئد

اجاره ملکهزینه ها (کرون)میانگین هزینه ها
اجاره یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر7.958.735.000.00 تا 13،000.00
اجاره یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از مرکز5.582.533.500.00 تا 9.000.00
اجاره یک ماه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر12.896.988.500.00 تا 20.000.00
اجاره یک ماه آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر9.359.286.500.00 تا 15.000.00
هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز شهر متری58.863.0728.000.00 تا 95.000.00
هزینه خرید یک آپارتمان خارج از مرکز شهر متری34.533.6117.500.00 تا 60.000.00

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در این کشور نیز بستگی به شهر محل سکونت شما دارد ولی این هزینه‌ها در شهرهای کوچک از ۴۰۰ کرون در ماه بوده و در شهرهای بزرگ مانند استکهلم تا ۶۵۰ کرون در ماه نیز می ­رسد. البته در زمینه حمل و نقل برای دانشجویان تخفیفاتی وجود دارد و دانشجویان از دانشگاه ­های خود می­ توانند بلیت‌های مخصوصی دریافت کنند تا هزینه زندگی در سوئد را برای خود کاهش دهند.

کار در کشور سوئد

یکی از مسائل کلیدی در بازار کار در کشور سوئد عدم هماهنگی تخصص است، به این معنا که در سوئد سمت های شغلی خالی وجود دارد اما از نیروی کار متخصص در این زمینه های شغلی با کمبود مواجه هستند، به همین دلیل نرخ بیکاری در این کشور نزدیک به صفر نمی باشد. این کمبود نیروی متخصص به خصوص در حوزه آی تی و رشته های فنی مهندسی وجود دارد،بر اساس آخرین آمار اعلام شده در ژانویه سال 2019 نرخ بیکاری در سوئد به میزان 6.5 درصد گزارش شده است.

میزان حقوق در کشور سوئد

معمولا سوئدی ها 25 روز از سال را تعطیلات به سر می برند. واقعیت این است که افراد مشغول به کار در کشور سوئد از بالاترین مزایای تسهیلاتی در جهان از لحاظ تعطیلات، مراقبت های بهداشتی، طرح های بازنشستگی و امنیت شغلی بهره می برند.

یک مرد سوئدی معمولی که در صنعت تولید کار می کند، به طور متوسط به مبلغ 33،305 کرون در ماه حقوق دریافت می کند. بزرگ ترین سهم زنان شاغل در سوئد در بخش مراقبت های بهداشتی می باشد و به طور متوسط حقوق ماهیانه 24،176 کرون در ماه را دارند. رشته های آی تی در سوئد بیشترین درآمد را دارند و معمولاً در آمد آن ها حداقل 3 تا 4 هزار یورو می باشد

مشاغل مورد نیاز کشور سوئد

پرستار

خدمات روان پزشکی

معلم

تکنسین اتاق عمل

پرستار اورژانس

رادیولوژیست

همه شاخه های آی تی

مهندس فنی و برق

مربی مهد کودک

پرستار سالمند

پرستار کودک

مهندسی سازه و عمران

مهندسی ساختمان و تأسیسات

مددکار اجتماعی

برنامه نویس نرم افزار

ماما

مهندسی مخابرات

طراح سایت

طبق سایت اداره کار کشور سوئد مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد و کشور سوئد درسال 2019 در آن ها کمبود نیرو دارد به شرح زیر می باشد.

 • آشپز
 • مکانیک خودرو
 • مکانیک خودروهای سنگین
 • آرماتوربند
 • عایق ساز
 • شیشه بر
 • لوله کش
 • راننده جرثقیل
 • نصاب کف پوش
 • تکنسین اتوماسیون
 • بنا
 • نجار
 • بازاریاب تلفنی
 • بهیار
 • ابزار ساز
 • کاشی کار
 • برق کار
 • قصاب
 • نانوا
 • نقاش ساختمان

موسسات کاریابی در سوئد

careerbuilder.se

jobb.blocket.se

jobbsafari.se

studentjob.se

metrojobb.se

monster.se

بهترین دانشگاه های سوئد

رتبه بندی جهانی در سال ۲۰۲۰نام دانشگاهشهر
۴۱Karolinska InstituteStockholm
=۹۶Lund UniversityLund
=۱۰۲Uppsala UniversityUppsala
=۱۷۵Stockholm UniversityStockholm
=۱۸۶University of GothenburgGothenburg
۲۰۱-۲۵۰KTH Royal Institute of TechnologyStockholm

پاسپورت سوئد و روش های اخذ پاسپورت سوئد

اخذ پاسپورت و اقامت سوئد از روش های مختلفی امکان پذیر می باشد. این روش ها شامل کار، تولد، تحصیل، ازدواج، سرمایه گذاری و… بوده و هر کدام از روش های ذکر شده دارای نکات حقوقی و شرایط ویژه خود می باشند که جهت اقدام برای مهاجرت و دریافت پاسپورت سوئد نیاز است ابتدا از تمامی شرایط موجود آگاهی کامل داشته و سپس اقدام نمایید.

پاسپورت سوئد از طریق کار

برای دریافت پاسپورت کشور سوئد از روش ویزای کار باید ابتدا اقامت دائم بگیرید و برای اقامت دائم باید حداقل 4 سال در سوئد کار و زندگی کنید و در سال ششم برای دریافت پاسپورت اقدام کنید. تسلط بر زبان سوئدی یکی از دشواری های دریافت پاسپورت سوئد می باشد.

پاسپورت سوئد از طریق تحصیل

به منظور تحصیل در این کشور متقاضیان نمیتوانید اقامت دائم و پاسپورت دریافت کنند. و حتما باید پس از تمام شدن دوره تحصیل کار کنید و درآمد داشته باشید تا بتوانید به اقامت و در نهایت پاسپورت سوئد دست پیدا کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی

در مقطع کارشناسی در دانشگاه های رایگان که هزینه کمتر از هزار یورو در سال دریافت می کنند باید بر زبان سوئدی مسلط باشید. همچنین برای دانشگاه هایی که کورس به زبان انگلیسی دارند و ارائه می دهند نیاز به حداقل آیلتس 6 دارید. هزینه برای یک سال تحصیل در مقطع کارشناسی از 60 هزار کرون سوئد تا 200 هزار کرون سوئد است. این هزینه برای رشته و دانشگاهی که انتخاب می کنید متغیر می باشد. دانشجویان این مقطع تحصیلی می توانند در هفته 10 ساعت کار کنند و هزینه های زندگی را تا حدودی تامین نمایند. مدت اخذ مدرک این مقطع 4 سال می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای این مقطع تحصیلی حداقل آیلتس مورد نیاز 6.5 می باشد. مدت زمان تحصیل 1 تا 2 سال است و در این مقطع هفته ای 20 ساعت کار برای دانشجویان وجود دارد. هزینه های تحصیلی این مقطع همانند مقطع کارشناسی می باشد. تحصیل در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا

برای تحصیل در این مقطع نیاز به یک سوپروایزر است. حداقل آیلتس 7 مورد نیاز است. 30 ساعت اجازه کار در این مقطع فراهم می باشد. تکمیل مقطع دکترا 4 تا 5 سال زمان نیاز دارد. در این مقطع تحصیلی نیاز است که شما مقالات ISI ارائه دهید، رزومه کاری و تحصیلی خوب داشته باشید تا بتوانید نظر استاد سوپروایزر را جهت اخذ پذیرش تحصیلی جلب نمایید.

پاسپورت سوئد از طریق سرمایه گذاری

از طریق این روش در ابتدا به شما یک اقامت به مدت دو سال داده می شود و در این مدت نتیجه عملکرد کاری شما بسیار مهم می باشد. اگر عملکرد شرکت و تجارت شما مطلوب باشد و سوددهی خوبی داشته باشید، ویزای شما برای دو سال دیگر تمدید می شود. بعد از 4 سال نیز می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید و در سال ششم نیز پاسپورت سوئد را دریافت نمایید.


انواع ویزا سوئد


 • ملاقات با خانواده و دوستان
 • تجاری
 • مقام‌های رسمی
 • رویدادهای فرهنگی و ورزشی
 • توریستی
 • ورزشی
 • ازدواج
 • تحصیل

ویزای توریستی

برای کسانی که قصد سفر تفریحی به سوئد دارند، لازم است تا اقدام به دریافت ویزای شنگن کوتاه مدت تحت عنوان ویزای توریستی بنمایند. این نوع از ویزا به شما اجازه می دهد حداکثر ۳ ماه در کشور مقصد بمانید. شما به هیچ وجه اجازه ماندن حتی یک روز بیشتر از این ۹۰ روز را نخواهید داشت در صورت تخطی با مجازات های سنگینی روبرو خواهید شد.

ویزای تحصیلی

یکی از مجبوب ترین مراکز تحصیلی در سال های اخیر در بین دانشجویان کشور سوئد شناخته شده است، این کشور با دارا بودن سطح علمی بالا و دانشگاه های با کیفیت توانسته رتبه ی خوبی در این زمینه کسب کند. از همین رو دانشجویان زیادی برای تحصیل در این کشور درخواست ویزای دانشجویی میدهند.

 ویزای ازدواج

همچنین ویزای دیگری تحت عنوان ویزای ازدواج شناخته می شود که این ویزا اجازه می دهد همسر یک شهروند سوئدی به این کشور مهاجرت کند.

ویزای ترانزیت

این نوع ویزا به شما امکان می دهد تا از طریق کشور سوئد ( البته بدون اقامت در سوئد و خارج شدن از منطقه حمل و نقل فرودگاهی ) به کشور دیگری در منطقه شینگن سفر کنید.  این نوع ویزا بسیار رایج نیست چون اتباع اروپایی به چنین ویزایی نیاز ندارند و برای آنها صادر نمیشود، و فقط برای اتباع کشورهای غیر شینگن اجباری است.

 ویزای شهروندی

قوانین سختگیرانه ای وجود دارد که شخصی بتواند شهروند کشور سوئد شود . به طور کلی، متقاضیانی که واجد شرایط هستند درخواست شهروندی شان را اعلام میکنند و پس از یک دوره ی طولانی زندگی کردن در سوئد، جزء شهروندان این کشور محسوب میشوند و برای همیشه اقامت آنجا را میگیرند.

ویزای کار

سوئد نه تنها برای تحصیل و گردشگری کشور جذاب و خوبی به شمار می رود، بلکه برای کار هم جز انتخاب های اول جوانان جویای کار در سراسر دنیا به شما می رود. در صورتی که شما تمایل به کار در این کشور دارید پیشنهاد می کنیم به منظور دریافت این ویزا به سفارت سوئد درخواست نمایید؛ ویزای کار، به شما اجازه میدهد تا به طور قانونی در کشور سوئد تجارت داشته باشید.
وقت سفارت سوئد

آشنایی با نحوه درخواست وقت مصاحبه از سفارت سوئد

به منظور درخواست وقت مصاحبه از سفارت سوئد می بایست به سایت سفارت سوئد”  مراجعه نمایید. به محض ورود به سایت با ایندکش سوئدی مواجه خواهید شد که برای راحتی کار می توانید به بخش OTHER LANGUAGES رفته و زبان انگلیسی را برای مشاهده اطلاعات سایت انتخاب کنید چرا که زبان فارسی سایت آنچنان کامل نیست.
برای ادامه مسیر درخواست وقت مصاحبه می بایست به بخش Private Individuals نیز بروید. پس ورودتان به این بخش همه چیز کاملا مشخص است و می توانید بنابر نیازتان از سفر به سوئد چه توریستی است و چه کاری یا هر نوع دیگر درخواستتان را انجام دهید و سپس apply کنید. همچنین لازم به ذکر است که در این سایت بخشی برای آپلود مدارکتان به نام your application هم وجود دارد.

مراحل دریافت ویزای سوئد

متقاضیان ویزای سوئد می بایست برای درخواست ویزای این کشور ابتدا از طریق سفارت سوئد به صورت آنلاین اقدام نمایند و با ثبت نام در این سایت تعیین وقت بنمایند. در صورت تکمیل فرم مربوطه به طور کامل و صحیح، ایمیلی به نشانه تایید از سمت سفارت برای فرد متقاضی ارسال می گردد.

اطلاعاتی مربوط به زمان ثبت نام و سایر مکاتبه های لازم از طرف سفارت با شخص متقاضی از طریق ایمیل انجام خواهد شد. فرد متقاضی می بایست در زمان اعلام شده از طرف سفارت با در دست داشتن مدارک مورد نیاز نسبت برای انجام مصاحبه و سایر مراحل دریافت ویزا شامل ثبت اطلاعات بیومتریک (انگشت‌نگاری) اقدام بنماید.

پس از انجام تمامی مراحل گفته شده، نتیجه نهایی و تصمیم آخر جهت صدور ویزا از طرف سفارت به فرد متقاضی اعلام خواهد شد. تمامی کارهای مربوط به بررسی مدارک و اعلام نتیجه به فرد متقاضی به طور معمول در ۱۵ روز کاری انجام می گیرد.

لازم به ذکر است در صورت رد درخواست امکان درخواست تجدیدنظر برای متقاضی وجود دارد.

چطور وقت سفارت سوئد بگیریم؟

اگر قصد درخواست ویزای سوئد داشته باشید باید برای سفارت سوئد وقت بگیرید. برای وقت گرفتن باید اقدام به پر کردن فرم درخواست ویزا به صورت آنلاین کنید. لازم است که به صورت همزمان هزینه سفارت را هم بپردازید، بعد از انجام این اقدامات وقت سفارت را دریافت می کنید. این که وقت سفارت به صورت آنلاین گرفته شود از تاریخ ۱ آگوست سال ۲۰۱۶ متداول شده، برای گرفتن این فرم باید به سایت اداره مهاجرت بروید فرم را کامل، هزینه را پرداخت و وقت مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر می خواهید برای چند نفر وقت بگیرید هر کدام از شما به طور جداگانه وقت رفتن به سفارت را دریافت می کند. قبل از اینکه وقت مورد نظرتان را انتخاب کنید حواستان باشد که این زمان از هر نظر برایتان مناسب باشد چون بعد از تایید نهایی وقت را نمی توانید تغییر دهید و حتی اگر نتوانستید در روز مشخص به سفارت بروید باید دوباره همه این مراحل را از اول انجام دهید و وقت بگیرید.


پیگیری ویزای سوئد


مدت زمان جوابدهی به ویزای سوئد

حدودا مدت زمانی که برای دریافت ویزای سوئد، بعد از حضور شما در سفارت و ارائه مدارک و انگشت نگاری بین ۱۴ تا ۲۱ روز کاری است. برای دریافت جواب ویزای سوئد، شخص متقاضی باید به همراه کارت شناسایی و رسید درخواست ویزا به سفارت این کشور در تهران مراجعه نماید.
مدارک ویزای سوئد

مدارک لازم برای ویزای سوئد

مدارک لازم برای درخواست روادید شنگن

برای درخواست ویزای شنگن ارائه مدارک اولیه  به شرح زیر الزامی است (بخش الف) . شما همچنین باید مدارك پشتوانه (supporting documents) را به سفارت ارائه  کنید (بخش ب) .  

الف- مدارک اولیه

پیش نیاز های اصلی برای پذیرش درخواست روادید شما توسط سفارت سوئد :  

 1. برای دریافت و بررسی درخواست روادید متقاضیان  توسط سفارت، کشور سوئد باید مقصد اصلی سفر باشد. 
 2. تاریخ شروع سفر باید در یک بازه زمانی  سه ماهه از روز مراجعه متقاضیان به سفارت قرار داشته باشد . 
 3. فرم آنلاین درخواست روادید که تکمیل، چاپ  و امضا شده باشد و یا فرم شماره 119031 (فرم درخواست روادید شنگن)  که تکمیل و امضا شده باشد. در صورتی  که متقاضیان کمتر از 18 سال سن داشته باشد، فرم درخواست روادید باید توسط قیم قانونی فرد امضا شده باشد  .
 • گذرنامه یا مدرک مسافرتی معتبر:  گذرنامه شما باید :
  • تا حداقل 3 ماه پس از خروج برنامه ریزی شده شما از حوزه شنگن اعتبار داشته باشد 
  • حداقل دو صفحه سفید داشته باشد 
  • در 10 سال گذشته صادر شده باشد
 • یک قطعه عکس تمام رخ که در اندازه عکس گذرنامه چاپ شده باشد . عکس باید در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد
 • رسید بانکی واریز پول به حساب سفارت سوئد (اگر پول به صورت آنلاین پرداخت نشده باشد)
 • اطلاعات بیومتریک متقاضی  (اثر انگشت و عکس)توسط سفارت جمع آوری می گردند

در صورتی که پیش نیازهای ذکر شده در هنگام مراجعه به سفارت مهیا نشده باشند، فرم تقاضای روادید متقاضی  مرجوع خواهد شد  و تقاضای روادید ایشان بررسی نخواهد شد. در اینگونه موارد مدارک و پول پرداخت شده به حساب سفارت سوئد به متقاضیان بازگردانده خواهد شد. 

شما برای دریافت روادید باید همچنین مدارک پشتوانه ذیل را به سفارت ارائه کنید .

ب – مدارک پشتوانه

یکی  از قوانین اصلی در هنگام مراجعه به سفارت برای تقاضای دریافت روادید، ارائه اصل مدارک به سفارت است. اصل بعضی از مدارک را باید در هنگام مراجعه نشان داد و همچنین یک نسخه کیپ از آن را به سفارت تحویل داد. یکی دیگر از شرایط لازم، ارائه مدارک به زبان انگلیسی یا سوئدی و یا ارائه ترجمه مدارک به یکی از این زبان ها می باشد .

حتما به یاد داشته باشید  که ارائه مدارک شرط لازم برای شروع روند بررسی درخواست روادید شما می باشد . ارائه فرم روادید تکمیل شده به همراه همه مدارک لازم به معنای موافقت با درخواست روادید شما نمی باشد. 

دلیل درخواست از متقاضیان برای ارائه مدارک پشتوانه به سفارت، استفاده از این مدارک برای مشخص شدن  و اثبات موارد زیر است :

 • هدف از سفر برنامه ریزی شده
 • محل اقامت یا استطاعت مالی متقاضی  برای پرداخت هزینه های محل اقامت موقت در سوئد. همینطور استطاعت مالی متقاضی  برای تامین هزینه های مدت زمان اقامت در سوئد و بازگشت به محل زندگی  خود  اطلاعاتی که براساس آنها بتوان نسبت به قصد شما برای ترک کشورهای حوزه شنگن قبل ا ز اتمام تاریخ اعتبار روادید اطمینان حاصل کرد

تمامی متقاضیان روادید باید مدارک اصلی و پشتوانه  که با توجه به  شرایط افراد از آنها خواسته می شو د را به سفارت ارائه دهند. از تحقق شروط 1 تا 4 اطمینان حاصل کنید . 

1-  مدراکی دال بر داشتن محل اقامت موقت در سوئد   

 • رزو هتل  
 • یا تایید اسکان متقاضی توسط فرد یا ارگان میزبان یا اعزام کننده 
 • مدارک نشان دهنده استطاعت مالی شما برای تامین هزینه های مدت زمان اقامت در سوئد و ی

همینطور بازگشت به محل زندگ خود

 • گواهی تمکن مالی و گردش سه ماه گذشته حساب بانکی
  • یا مدارک دیگر نشان دهنده استطاعت مالی فرد برای تامین هزینه های مدت زمان اقامت در سوئد (کارت اعتباری ب نی المللی، چک مسافرتی یا غیره)

  –

به صورت کلی، مبلغ مورد نیاز روزانه برای اقامت فرد در سوئد 450  کرون سوئد تخمین زده شده است.

اگر متقاضی از قبل هزینه های اقامت خود را پرداخت کرده باش دو یا در مدت سفر در منزل بستگان یا دوستان اقامت داشته باشد، اندازه مبلغ مورد نیاز می تواند کمتر باشد. سفارت از شما مدارگ می خواهد که نشان دهنده توان اقتصادی شما در تامین هزینه های سفر خود باشد. مدارگ مانند گواهی تمکن مالی، گردش حساب بانکی و فیش های حقوقی سه ماه گذشته. اگر میزبان شما هزینه های سفر را تقبل می کند، شما باید به همین شیوه مدارک نشان دهنده میزان استطاعت مالی میزبان خود را به سفارت ادائه دهید. 

 • مدارک دال بر داشتن بیمه نامه مسافرتی
  • متقاضیان روادید باید بیمه نامه مسافرتی تهیه کرده باشند. بیمه نامه مسافرتی تهیه شده باید تمام هزینه های مرتبط با وضعیت های اورژانسی پزشکی، درمان های پزشکی در بیمارستان یا انتقال بیمار به کشور مبدا برای اقدامات پزشکی یا موارد فوتی را شامل شود . تعداد رو زهای بیمه مسافرتی باید منطبق با تعداد روزهای ویزای درخواستی باشد .
 • مدارکی که براساس آنها بتوان نسبت به قصد شما برای ترک کشورهای شنگن قبل از اتمام تاریخ اعتبار روادید اطمینان حاصل کرد .
  • ر ز رو بلیط مسافرتی: بلیط مسافرتی یا رزو بلیط مسافرتی  
  • اصل گذرنامه های قدیمی به همراه کیپی از صفحاتی که در آنها روادید یا مهرهای ورود و خروج وجود دارند .
 • مدارک نشان دهنده ثبات اقتصادی و اجتماعی متقاضی   
  • تمام متقا ض ها :
  • گواهی تمکن مالی و گردش حساب بانکی در سه ماه گذشته .
  • ارائه سند ملکی (در صورت وجود)
  • شناسنامه (سند هویتی که وضعیت خانوادگ فرد در آن درج و توسط اداره ثبت احوال صادر می شود)
  • مقامات رسمی : حکم کارگزینی  رسمی و آخرین فیش حقوقی 
  • کارمندان: حکم کارگزینی یا قرارداد کار جدید، فیش های حقوقی سه ماه قبل، دفترچه تامین اجتماعی یا مدارک دال بر عضویت در تامین اجتماعی، دفترچه خدمات درمانی یا دفترچه درمانی معادل و یا نامه از کارفرما که در آن دلایل عدم وجود این دفترچه توضیح داده شده باشند – صاحبان مشاغل و بازرگانان: اثبات فعالیت تجاری (پروانه کسب یا معرفی نامه از صنف تجاری)، سوابق تامین اجتماعی، خدمات درمانی یا مدارک معادل (در صورت وجود)
  • مدیران یا سهام داران شرکت های ایرا ن : معرفی  نامه رسمی  که به امضای نماینده قانونی شرکت رسیده باشد و در آن سمت  رسمی متقاضی ذکر شده باشد. مدارک ثبت شرکت در ایران
  • –           (آگهی ثبت و تغیرات درجراید). مدرک معرف سمت متقاضی  در شرکت در صورتی که اسم متقاضی  در آگهی ثبت یا تغیرات ذکر نشده باشد
  • هنرمندان : مدرک عضویت در یکی از صنوف یا انجمن های رسمی (خانه سینما، انجمن عکاسان و ..(و یا مدرگ دال بر انجام فعالیت های هنری نمایشگاه ها، فستیوال ها و …) و سوابق تامین اجتماعی، خدمات درمانی یا مدارک معادل (در صورت وجود)
  • مستمری بگیران : فیش حقوقی، احکام افزایش مستمری یا مدارک مشابه
  • دانش آموزان یا افراد زیر سن قانونی : مدارک نشان دهنده وضعیت اجتماعی و کاری والدین ،گواهی اشتغال به تحصیل و کارت دانش آموزی (در صورت وجود)
  • افراد بدون شغل : مدارک نشان دهنده وضعیت مناسب اجتماعی و اقتصادی متقاض (سند ازدواج ،شناسنامه، اسناد ملکی)

اتباع غیر ایرانی ساکن ایران :

شما به عنوان فردی غیر ایرانی که ساکن ایران هستید، باید مدارک اصلی و همینطور مدارک پشتوانه قید شده را به سفارت ارائه دهید. شما همچنین باید کارت معتبر اقامت در ایران ر ا نیز به سفارت نشان دهید.

تاریخ انقضای مدرک اقامتی شما در ایران باید حداقل سه ماه بعد از تاریخ اتمام روادید درخواست شما باشد. 

افراد زیر سن قانونی :

در صورتی که متقاضی  تنها یا به همراه یکی از والدین قصد سفر دارد، باید رضایتنامه کتبی قیم قانونی یا والد دیگر خود را به همراه داشته باشد. اگر والد به تنهایی قیومیت متقاضی  را داشته باشد، به رضایت نامه والد دیگر احتیاج نیست. مدارک تکمیلی در صفحه اطلاعات مربوط به افراد زیر سن قانونی قید شده اند . 

مدارک تکمیلی که باید توسط افرادی که به گروه های خاص تعلق دارند به سفارت ارائه شود :

اعضای دولت، نمایندگان مجلس یا اعضای سایر نهادهای تعریف شده در قانون اساسی : یادداشت شفاهی، حکم کارگزینی و یا مدارک رسمی دیگر

کارمندان سفارت خانه ها، کنسول گری ها، دفاتر نمایندگی سازمان ملل یا نهادهای رسمی کشورهای عضو :  گواهی اشتغال به کار از محل کار مربوطه شده سر دفتر اسناد رسمی : حکم انتصاب

شاغلین: افرادی که در حوزه کسب و کار آنها اتحادیه صنفی  تشکیل شده باشد (پزشکان، جراحان ،دندان پزشکان، داروسازان، وکلا، مهندسان عمران و اعضای خانواده آنها) گواهی نامه یا معرفی نامه از سازمان یا اتحادیه صنفی مربوطه

قضات: مدارک کاری و احکام مربوطه از قوه قضاییه

مدیران ارشد دولتی : یادداشت شفاهی یا حکم کارگزینی

دانشگاهیان (دانش یار، استادیار، استاد تمام، پروفسور، استاد مهمان، مدیر، رئیس دانشکده یا  رئیس دانشگاه): حکم کارگزینی از وزارت علوم

افسران ارتش، اعضای نیروانتظامی و دیگر نهادهای نظامی: یادداشت شفاهی یا حکم کارگزینی  از بخش اداری مربوطه

خبرنگاران: کارت خبرنگاری و قرارداد کار

ورزشکاران: حکم از فدراسیون ها و تشکل های رسمی ورزشی که در آنها تاریخ استخدام (شروع فعالیت) و سطح مهارت فرد (حرفه ای یا آماتور) قید شده باشد و یا مدارک دال بر حضو ر در مسابقات کشوری یا بین المللی 

دانلود مدارک سوئد


هزینه ویزا سوئد


بزرگسالان80 یورو
کودکان ۶ تا ۱۲ سال45 یورو
کودکان زیر ۵ سالرایگان
هزینه ویزا برای اقامت بیش از ۹۰ روز در سوئد 1000کرون سوئد برای بزرگسالان و ۵۰۰ کرون سوئد برای کودکان زیر ۱۸ سال.

هزینه ویزای سوئد برای چه کسانی رایگان است؟

 • کودکان زیر شش سال
 • دانش ‌آموزان
 • دانشجویان
 • دانشجویان مقطع دکترا
 • محققانی که برای کار تحقیقاتی رسمی به این کشور سفر می ‌کنند
 • نماینده سازمان ‌های غیردولتی شناخته‌ شده • اشتراک گذاری:
کلیه حقوق برای آژانس مسافرتی تاریانا پرواز محفوظ است.