اینستگرام تاریانا پرواز @tplvisa شماره تماس واتساپ تلگرام @tarianaparvaz آدرس تاریانا پرواز tarianaparvaz

بلژیک

بلژیک کشوری است در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت این کشور بروکسل و دارای حکومت پادشاهی است که البته با سیستم دو پارلمانی از سنا و مجلس شورا تشکیل شده‌ است.
بلژیک از طرف شمال با هلند، از شرق با آلمان، از جنوب شرقی با لوکزامبورگ، از جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال هم جوار است.
۶۰٪ از مناطق بلژیک، به زبان هلندی صحبت میکنند در ۴۰٪ مناطق جنوبی مانند شهر والونی به زبان فرانسوی صحبت میشود و در پایتخت بروکسل هر دو زبان رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌زبان هستند و در شرق کشور زندگی می‌کنند. ساختار حکومتی بلژیک، پادشاهی مشروطه است.

معروفترین محصول بلژیک شکلات است. آب و هوای کشور بلژیک معتدل دریایی است.
بلژیک به‌طور کلی اقتصاد قوی دارد. از دیدگاه ترابری بلژیک، دارای زیربنای محکم , بنادر، کانال‌ها و راه‌آهن و بزرگ راه است .

مزایای زندگی بلژیک

بلژیک از آن دسته از کشورهایی است که مهاجرهای زیادی را قبول می‌کند.شرایط زندگی و فرهنگ این کشور بسیار شبیه به کشور هلند است. آب و هوای این کشور معمولا معتدل است و بارش باران بسیار است.هلندی, آلمانی و فرانسوی از زبان های رایج این کشور است.حمل و‌نقل این کشور با قطار،مترو،تراموا،مونوریل و اتوبوس است.
شرایط زندگی به نحوی است که کسانی که مقیم هستند تسهیلات و امکانات بیشتری را نسبت به افراد موقت دریافت میکنند.
از لحاظ پرداخت هزینه های تحصیلی رتبه هشتم در جهان را دارد.
کشور بلژیک یکی از ۱۰ کشور امن‌ و آرام در دنیاست.فضای صادقانه و بی نظیری که در بلژیک وجود دارد باعث شده است که خانم ها در هر ساعت از شبانه روز که میخواهند میتوانند بیرون بروند و هیچگونه نا امنی آنها را تهدید نمیکند. خدمات بهداشتی و درمانی وضعیت عالی دارد. میزان درآمد بستگی به موقعیت شغلی و تجربه دارد،کارمندا از۲,۵۰۰ یورو تا ۱۰,۰۰۰ یورو درماه درآمد دارند. چون این کشور دسترسی آسانی به کشورهای اروپایی دارد ،صنایع گردشگری بسیار خوبی هم دارد.

کار در بلژیک

نرخ بیکاری یکی از عوامل تعیین کننده در بررسی شرایط اشتغال کشورهاست.  نرخ بیکاری فعلی این کشور 5.5 درصد می باشد که نشان می دهد این کشور شرایط تقریبا مناسبی را در زمینه ایجاد فرصت های شغلی فراهم نموده است.

شغل های پر درآمد و بهترین مشاغل برای کار در بلژیک کدامند؟

اقتصاد FPS بلژیک به تازگی لیستی از ۱۰ حرفه برتر در کشور را منتشر کرده است. مدیران شرکت های بزرگ در بلژیک در رتبه بندی اول قرار دارند. مدیران اجرایی میانگین ماهانه ناخالص ۸۲۰۰ یورو کسب می کنند. در مقام دوم و سوم مدیران ICT و مدیران اداری با درآمد ناخالص ماهانه به ترتیب ۶۷۲۵ و ۶۲۵۲ € می باشد. مدیران بازاریابی و فروش در رتبه چهارم قرار دارند و به طور متوسط ​​​​در هر ماه ۵،۸۴۱ یورو حقوق دریافت می کنند.در پنجمین جایگاه، مدیران در زمینه تولید، تدارکات و ساخت و ساز، با ۵۷۰۲ یورو در ماه است. در جایگاه بعدی آمارگیران، ریاضیدانان و حسابداران است، به دنبال آنها شیمیدانان، مدیران خرده فروشی و تجارت عمده فروشی، مهندسین متخصص در زمینه تکنولوژی الکتروموتور و مهندسان عمومی هستند. تمام ده شغل در لیست، به طور متوسط ​​بیش از حقوق ملی بلژیک در ماه را دریافت می کنند.

مشاغل مورد نیاز بلژیک

 • حسابداران
 • کارکنان اداری
 • معماران
 • برق کار، لوله کش، پیمانکار
 • مهندسین، تکنسین ها و مکانیک
 • کارکنان IT
 • پرستاران و ماماها
 • مدیران پروژه
 • معلمان
 • نمایندگان فروش فنی و تجاری

میانگین حقوق در بلژیک

کمترین حقوق سالانه در بلژیک بنا به بررسی های به عمل آمده 19126 یورو بوده و در واقع شخصی که مشغول به کار  در بلژیک می گردد، توقع می رود ماهانه حداقل 1593 یورو حقوق دریافت نماید. به طور کلی، میانگین حقوق در کشور بلژیک 3401 یورو می باشد.

سایت های کاریابی در بلژیک

Jobs in Brussels

Jobat

Eurograduate

EURES

BrusselsJobs

EuroBrussels

تحصیل در بلژیک

در بلژیک به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی صحبت می کنند. بنابراین اگر این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنید باید به این سه زبان آشنایی داشته باشید یا  باید به یکی از این زبان ها تحصیل کنید و دانش زبان خود را در سایر زبان ها بهبود ببخشید. اکثر دانشگاه ها یک مرکز  زبان دارند که می توانید دوره های فرانسوی یا هلندی را به عنوان یک زبان خارجی مطالعه کنید. البته بسیاری از مدارس و دانشگاه های بلژیک دوره های آموزشی انگلیسی نیز ارایه می دهند.در مورد مدرک زبان نیز بسته به اینکه در دانشگاهی که قصد تحصیل را دارید به چه زبانی است، باید سطح دانش زبان خود را طبق آن دانشگاه ارایه دهید. تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیازمند ارایه مدرک زبان، آیلس 6.5 و در مقطع دکتری نیاز به آیلتس 7 می باشد.

حق کار در زمان تحصیل

دانشجویان در کشور بلژیک مجوز کار در محدوده ای ۱۰تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

هزینه های زندگی برای تحصیل

هزینه های زندگی در بلژیک برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در بلژیک می باشد.

بهترین دانشگاه های بلژیک

نام دانشگاهرنکینگ جهانی
KU Leuven81
Université Catholique de Louvain165
Ghent University138
University of Antwerp223
Université Libre de Bruxelles239
Vrije Universiteit Brussel188
University of Liège391

هزینه های زندگی در بلژیک

اجاره ماهیانه مسکن در بلژیک

عمده هزینه زندگی ماهیانه در اروپا را هزینه مسکن شکل میدهد و این هزینه چنانچه جهت اجاره به صورت میانگین متری 10€ (یورو) میباشد. برای مثال یک واحد 50 متری حدود 500€ (یورو) در ماه اجاره در بر خواهد داشت.

 • آپارتمان در مرکز شهر (1 خوابه): 550 یورو
 • آپارتمان در خارج از مرکز شهر (1 خوابه): 450 یورو
 • آپارتمان در مرکز شهر (3 خوابه): 1400 یورو
 • آپارتمان در خارج از مرکز (3 خوابه): 1100 یورو

قیمت خرید مسکن بخشی از هزینه زندگی در بلژیک

 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر: 2800 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج از مرکز: 1900 یورو

هزینه حمل و نقل در بلژیک

 • قطارهای بین شهری: از 4 یورو
 • ورودی تاکسی: 3 یورو
 • تاکسی (1 کیلومتر): 2 تا 2.5 یورو
 •  هر لیتر بنزین: 2 یورو
 • هزینه اتوبوس: 1 یورو

در صورت داشتن کار دانشجویی هزینه های بالا نصف میشود.

هزینه اقلام مصرفی روزانه در بلژیک

اقلاممیزان هزینه
گوشت11 یورو
مرغ3 یورو
گوشت چرخ کرده11 یورو
سیب زمینی (3 کیلو)2.5 یورو
نوشابه خانواده1.6 یورو
کاهو (1 عدد)1 یورو
آب (1.5 لیتری)1.5 یورو
پنیر تازه (1 کیلوگرم)7 یورو
تخم مرغ (12 عدد)2 یورو
نوشابه پپسی (0.33 لیتر)2.5 یورو

پاسپورت بلژیک

پاسپورت بلژیک یکی از معتبرترین پاسپورت های بین المللی می باشد. پاسپورت بلژیک رتبه سوم را در میان پاسپورت های تمام دنیا دارد. افرادی که تبعه این کشور هستند و پاسپورت بلژیک را دارند و همچنین افرادی که از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری و روش های دیگر به این کشور آمدند و پس از دریافت اقامت دائم، اکنون به پاسپورت بلژیک دست یافته اند، می توانند به ۱۲۵ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنند و در ۴۰ کشور هم می توانند هنگام ورود، ویزا دریافت کنند. متقاضیان میتوانید بعد از 3 تا 5 سال بسته به نوع ویزا از طریق ویزای کاری, تحصیلی, سرمایه گذاری, ازدواج و.. اقامت دائم بلژیک را دریافت کنید و صاحب پاسپورت کشور بلژیک شوید.

 • اشتراک گذاری:
 • تاریخ ثبت : 19/12/18
 • دسته بندی : بلژیک
کلیه حقوق برای آژانس مسافرتی تاریانا پرواز محفوظ است.